Käytkö töissä velvollisuudentunnosta vai itsesi vuoksi?
Tämä kysymys on siis osoitettu teille jotka saatte töistä huonoa palkkaa, samansuuruista mitä saisitte työttömänä ollessa.
Kommentit (12)
Voiko nykyään oikein valita käykö töissä?
No, ikinä en ole ollut työttömänä aina ollut töissä/opiskellut yleensä molempia samaan aikaan. Nyt tilanne on kuitenkin, se että jäin työttömäksi ja se harmittaa pirusti. Mietin tätä kuitenkin parin kk:n lomana ja sitten menen töihin vaikka saisin saman rahan kuin kotona. Työssäkäynti kuitenkin pitää rytmin päivässä, joka helposti jää näin kotona ollessa vaikka tämä kivaa vaihteeksi onkin.
Vierailija kirjoitti:
Velvollisuudentunnosta. Koen että olisi väärin nostaa tukia työkykyisenä, jos kerran työtäkin on.
Millaista työtä teet? Pidätkö siitä ollenkaan?
Mä saan nyt isompaa palkkaa, kuin mitä saisin työttömyysetuutta. Mutta, kävisin silti mieluummin töissä ihan itseni takia. Mulla ei pää kestäis olla kuukausia, tai jopa vuosia työttömänä. Tämän kuun jälkeen nykyinen työsopimus päättyy, eikä uutta ole tiedossa. Pelottaa vähän jo valmiiksi...
Töissä ollessa on toivoa paremmasta (palkasta, paikasta, eläkkeestä), pitkä työttömyys on aika näköalatonta.
Ei kyllä koske enää mua, tuli niitä hanttihommia tehtyä 20 ikäisenä ennen kuin pääsi opiskelemaan ja nyt 4600/kk. Ansiosidonnainen olisi vain puolet tuosta.
Ai niin. On varmaan vähän huono ajankohta kysellä tällaisia kun suurin osa taitaa olla töissä just nyt keneltä vastauksia olisin halunnut :)
Typerä kysymys
Käyn töissä jotta saan palkkaa jotta saan kolme lastani elätettyä itseni lisäksi.
Tässä varmaan taas yhteiskuntakulttuurit kohtaavat kun kysymys on mielestäni niin älytön.
Vierailija kirjoitti:
Typerä kysymys
Käyn töissä jotta saan palkkaa jotta saan kolme lastani elätettyä itseni lisäksi.
Tässä varmaan taas yhteiskuntakulttuurit kohtaavat kun kysymys on mielestäni niin älytön.
Tarkoitin siis sellaisia työntekijöitä joiden palkka on suunnilleen samansuuruinen kuin tuet. Eli että käytettävissä olevaan rahamäärään ei olisi vaikutusta. Osa voi käydä sen vuoksi ettei pää kestä olla kotona jatkuvasti, osa voi käydä ihan puhtaasta velvollisuudentunnosta koska ei halua elää muiden elättinä. Ja osa voi käydä jopa ihan vaan että tykkää työstään vaikkei siitä kunnollista korvausta saisikaan.
Käyn sillontällöin töissä, jos tulee joku isompi yllätysmeno tai haluan jotain extraa itselleni esim. talvitakin/matkan. Tukia en ole koskaan saanut, enkä hakenut. En koe velvollisuudeksi käydä töissä, koska yhteiskunta ei elätä minua. Toki säännöllinen työssäkäynti pitäisi paremmin päivärytmiä yllä, mutta käy se näinkin ja sitäpaitsi kotona on kivaa.
Rahan takia. Minulla on koulutus ja koulutustani vastaavassa työssä saisin reilu 12e tunti (alle vuosi työkokemusta), mutta tällä hetkellä opiskelen, joten en voi tehdä koulutustani vastaavia töitä, joten teen iltaisin sitten työtä, josta saan reilu 8e tunnilta.
Tuolla 8e tunti voisin seistä vaikka päälläni.
Tulevaisuuden takia. En aio olla huonosti palkattu koko elämääni. Paskaduunista pääsee paremmin muihin hommiin, kuin kotisohvalta.
Velvollisuudentunnosta. Koen että olisi väärin nostaa tukia työkykyisenä, jos kerran työtäkin on.