Miten yhdistää uusperhe kun asutaan eri paikkakunnilla?
Kertokaahan kokemuksianne miten olette onnistuneesti yhdistäneet uusperheen saman katon alle kun olette aluksi asuneet eri paikkakunnilla? Meillä on molemmilla kouluikäisiä lapsia ja molemmat töissä "omilla" paikkakunnillaan. Onneksi välimatka ei ole kuin reilu 30km mutta silti tuntuu vaikealta päätää mihin yhteinen koti perustetaan. Kumman lapset joutuvat jättämään ystävät, koulut yms ja muuttamaan paikkakuntaa. Olisi ihana kuulla miten muilla samanlainen tilanne on ratkaistu.
Kommentit (14)
Älkää muuttako. Ajatelkaa lapsia ja ei siitä mitään kuitenkaan tule.
Miksi pitää yhdistää? Haluavatko lapset todella saman katon alle uusien vanhempien ja sisarusten kanssa?
Asiallisia kommentteja ja kokemuksien jakamista kaipaan - enkä " ei siitä kuitenkaan mitä tule" -tyyppisiä...
Eikö lapset voi jättää toisen vanhemman luo nykyselle kotipaikkakunnalla asumaan? Aika karua riistää lapsilta tutut harrastukset, ystävät, koulu, elinpiiri ja toinen vanhempi. Ihan vaan sen takia kun "mamilla on uusi rakkaus".
Eihän tossa yhtälössä ole kun häviäjiä, jos lapsia ajatellaan. :(
Minkä ikäisiä lapsia ja miten usein kotona (että ovatko esim välillä toisella vanhemmallaan)?
Ystäväni perhe muutti puoleen väliin. Lapset jatkoivat vanhoissa kouluissaan, koulumatkaa oli n oin 20 km.
13, 11, pari ekaluokkalaista
kyllähän lapset joutuvat muuttamaan paikkakuntaa muutoinkin kuin tällaisissa tilanteissa esim itse olen muuttanut kun vahemmat saivat uudet työpaikat eri paikkakunnalta.
niin ja toiset lapset ovat vain joka toinen viikonloppu pois ja toiset viikko/viikko systeemillä
uusperhe yhteen kirjoitti:
niin ja toiset lapset ovat vain joka toinen viikonloppu pois ja toiset viikko/viikko systeemillä
Vuoroviikot käy ainakin aika lailla mahdottomaksi jos asutaan eri paikkakunnilla. Mäkin olisin samaa mieltä kuin muut että omat kodit, mutta jos jompi kumpi pitää valita niin sitten muutto sinne, jossa nämä vuoroviikkolaiset ovat.
Työpaikan perässä muuttaminen on hieman eri asia. Se on yleensä pakko. Kukaan ei kuitenkaan pakota muuttamaan yhteen.
uusperhe yhteen kirjoitti:
13, 11, pari ekaluokkalaista
kyllähän lapset joutuvat muuttamaan paikkakuntaa muutoinkin kuin tällaisissa tilanteissa esim itse olen muuttanut kun vahemmat saivat uudet työpaikat eri paikkakunnalta.
Sinä olet repimässä useamman lapsen elämän riekaleiksi itsesi takia! Jos oma äitini tai isäni olisi tehnyt nuin kun olin lapsi, niin kunnioitukseni olisi kadonnut iäksi. Nuin ajattelematon teko on anteeksiantamaton.
No en kyllä pakottaisi lapsia vaihtamaan koulua ja kauas kavereista. Ettekö voi seurustella eri asunnoista käsin?