Ajan rakenne on muuttunut
Aika kuluu noin 2-3 kertaa normaalia nopeammin. Onko joku muu huomannut ja mistä luulette johtuvan?Minä veikkaan avaruudesta tulevaa säteilyä.
Kommentit (10)
Olen huomannut. Olen kuvitellut että se johtuu omasta ikääntymisestäni.
Tuntuu, kuin tunnit, päivät, viikot, kuukaudet ja vuodet vain vilisisivät.
Eiköhän se ole aika subjektiivista. Mitä vanhemmaksi tulet, sitä nopeammin aika kuluu omasta mielestä.
Minä sain hidastettua hieman ajankulua, kun aloin käyttämään foliohattua ja syömään spirulinaa.
Kun olit 9 v vuosi oli 1/10 elämästäsi ja nyt vain 1/30 jos olet kolmekymppinen.
Suhteellista on yhden vuoden pituus
Vierailija kirjoitti:
http://eksopolitiikka.fi/tietoisuus/todisteita-moniulotteisesta-todelli…
Paljon höttöä, ei juuri mitään faktoihin perustuvaa. Kun nuita rupea lukemaan, saa päänsä sekaisin.
Mitä vähemmän oppii uutta ja mitä urautuneempi on tavoissaan, sitä nopeammin aika kuluu. Ei ole mitään merkittävää mikä erottaa ajat toisistaan. Lapsena yhteen päiväänkin saattaa mahtua monta uutta asiaa ja seikkailua. Yhden päivän mittaan mahtuu enemmän ja aika tuntuu pidemmältä kun on paljon asioita mihin käyttää aivokapasiteettiaan.
Kiva tietää näin kolmelta aamuyöstä
Olen jostain lukenut, että aivojen välittäjäaineiden pitoisuudet muuttuvat jotenkin kun ihminen vanhenee, ja siksi aika tuntuu kuluvan nopeammin.
Jotkut väittävät, että tunne ajan nopeasta kulumisesta johtuu viljojen ja muiden epäterveellisten hiilihydraattien syömisestä. En tiedä, mutta tottahan se on. 80- ja 90-luvut tuntuivat paljon pitemmiltä kuin kuluva ja edellinen vuosikymmen.
http://eksopolitiikka.fi/tietoisuus/todisteita-moniulotteisesta-todelli…