Elatusavusta ja sen muutoksesta tärkeä kysymys!
Miehenä maksan exälle lähes € 1.000 elatusapua per kk yhdestä lapsesta. Summan määräsi oikeus vuonna 2013.
Hurjan iso summa johtuu siitä, että olin tuolloin v. 2013 todella isopalkkaisesa työssä ja exäni taasen täysin työttömänä.
Nyt on tilanne muuttunut: Oma palkkani on laskenut (vieläkin ihan ok ja hyvä palkka kyllä) ja exäni on ollut jo 2 v erittäin hyvällä palkalla vakituisessa työssä.
- Mitä asialla pitäisi tehdä?
- Pitääkö minun lähteä hakemaan asiaan muutosta oikeudesta asti?
- Osaatteko sanoa, onko tässä perusteita elatusavun muutokselle
Kommentit (13)
Olikohan n. 20%:n muutos tuloissa, niin voi pyytää uutta laskentaa.
Kyllä, haluan lapselleni vain hyvää. Tiedän kuitenkin, että exäni käyttää rahaa täysin holtittomasti ja ennen kaikkea hän käyttää sitä itseensä.
Aina kun lapselle pitäisi ostaa esim. vaatteita, pyytää exä minulta lisärahaa, ja yleensä aina suostun, jotta säästyisin exän pahimmilta huudoilta.
Ostan myös lapselle koko ajan itse tavaraa.
Siksi toivon, että tämä asia saataisiin asiallisesti ja siististi hoidettua jossakin.
Siten, ettei lapsemme joutuisi kärsimään, mutta exä ymmärtäisi jatkossa kantaa vastuun omasta rahankäytöstään.
T. Ketjun aloittanut M45
Lastenvalvoja varmasti osaa auttaa asiassa. Kysäise sieltä :) Ei sun todellakaan tarvitse maksaa noin älyttömästi, nyt kun lapsen äitikin on hyväpalkkaisessa työssä.
Mikäli teillä on toistaiseksi voimassa oleva sopimus, sitä voidaan muuttaa joko molempien suostumuksella tai oikeusteitse.
Eli, varaat ajan lastenvalvojalle jossa laskelmat tehdään uusiksi, voitte mennä sinne yhdessä tai erikseen exäsi kanssa.
Mikäli elatusmaksun muutos aikaisempaan on n .15 % (suuntaan tai toiseen), niin silloin on yleensä perusteita muuttaa aiempaa sopimusta.
Jos näin siis on ja molemmat ovat yhtämieltä asiasta, tehdään uusi sopimus jonka molemmat allekirjoittavat.
Eli jos siis tuossa kohtaa exäsi on järkevä ja yhteistyökykyinen, teette uuden elatussopimuksen uusien laskelmien mukaan siellä lastenvalvojalla ja homma on sillä selvä.
Mutta, jos taas exäsi haluaa olla "hankala" hänen ei tarvitse vapaaehtoisesti laittaa nimeään mihinkään, näyttää ne uudet laskelmat mitä tahansa (hän voi vedota voimassa olevaan sopimukseen)
ja tuolloin ainoa tie hakea muutosta maksuun on oikeuden kautta.
Kyllä, aina kun esim tuloihin tulee muutosta, kannattaa ilmoittaa lastenvalvojalle. Näin meitä on ohjeistettu.
15% muutos tuloihin riittää jo sovitun ea-sopimuksen muuttamiseen. Soitat kunnan lastenvalvojalle ja varaat ajan. Jos ex ei suostu tulemaan tai muuttamaan, kannattaa silti viedä asia eteenpäin, hänel ei silloin puhtaat jauhot pussissa. Neuvon ottamaan silloin yhteys hyvään asianajajaan koska oikeudenkäyntikään ei kertatuluontoisesti maksa sulle niin paljon kuin kuukausittainen elatusapu sinne asti kun lapsi täyttää 18. Vaikka välitätkin lapsesta, muutos sopimukseen ei kerro muuta kuin että lapsen pitää nähdä että äitikin osallistuu hänen elatukseensa. Pidä kylmä pää, älä anna naisen ohjata tai vedota tunteisiin. Nimim. Kokemusta on. Lapset tulee aina arvostamaan ja kunnioittamaan lopulta sitä vanhempaa joka osaa ajatella myös omaa onneaan eikä anna toisen kävellä yli.
Vierailija kirjoitti:
Miehenä maksan exälle lähes € 1.000 elatusapua per kk yhdestä lapsesta. Summan määräsi oikeus vuonna 2013.
Hurjan iso summa johtuu siitä, että olin tuolloin v. 2013 todella isopalkkaisesa työssä ja exäni taasen täysin työttömänä.
Nyt on tilanne muuttunut: Oma palkkani on laskenut (vieläkin ihan ok ja hyvä palkka kyllä) ja exäni on ollut jo 2 v erittäin hyvällä palkalla vakituisessa työssä.
- Mitä asialla pitäisi tehdä?
- Pitääkö minun lähteä hakemaan asiaan muutosta oikeudesta asti?
- Osaatteko sanoa, onko tässä perusteita elatusavun muutokselle
On perusteet koska elatuskykysi on vähentynyt ja äidin parantunut, joten oikeuteen vaan.
Voit myös hakea huoltajuuuden muutosta jolloin lapsi siirtyy luokseni ja se holtiton ex maksaa elarit.
Vierailija kirjoitti:
Voit myös hakea huoltajuuuden muutosta jolloin lapsi siirtyy luoksesi ja se holtiton ex maksaa elarit.
Kyllä tuhat euroa on todella paljon. Ihan tosi moni saa sen 154,77 (minimi tänä vuonna) eikä yhtään enempää. Vaikka tuloissa olisi perusteita hieman korkeammalle summalle, esim 200€ niin sitä ei määrätä koska olisihan se 'hulppea'.
Mutta että tuurihan tällä exällä on käynyt. Siis äidillä.
Aika kovat on elarit, kun ajattelee mikä lapsen elatuksen tarve tyypillisesti on. Mikä lapsi vie 6000 mk kuukaudessa?
Sinulla on joko tosi hyvä palkka ollut tai sitten laskelmassa on jotain semmoista mikä ei tule esille. Exä tienaa n. 4000/kk ja saan elaria 230/kk yhdestä, eli kahdesta 460/kk. Exä maksaa myös juniorin lukiokulut ja lasten matkat isän luo. Eli mies maksaa lasten pakollisista kuluista puolet. Jos sinä maksat 1000 elaria plus muuta päälle, niin lapsella pitää olla jo siihen hintaan joku todella kallis harrastus tai joku muu mikä syö rahaa. Sinulla on tasavertainen oikeus päivittää laskelma. Jos exäsi ei suostu muutokseen niin vasta sitten yhteys lakimieheen. Voit myös tarvittaessa hakea itsellesi laajempaa huoltajuutta. Elarit suhteutetaan läsnäolopäivien mukaan ja jos lapsi alkaa viettää isällään enempi aikaa, niin elarit luonnollisesti pienenee. Minun exä asuu ihan eri paikkakunnalla kaukana ja lapset ovat isällään vain lomat. Joulu vaihttuu joka toinen vuosi ja kesälomasta puolet. Vaikka lapset suhteessa vähän isällä, niin silti saan noin vähän.
Omasta mielenkiinnosta ja samalla aloittajalle vertailupohjaksi:
KUINKA PALJON SAATTE ELATUSAPUA JA PALJONKO EXÄ TIENAA? Eli vertailukelpoista dataa.
Minulla siis exän tulot n. 4000/kk, per lapsi 230/kk (=430/kk), lapset exällä lomat. Isä maksaa lisäksi lukion oppikirjat ja muut kulut, sekä lasten matkat hänen luokse. Hän ostaa nykyään myös laspille vaatteita ja laittaa heidän tileilleen välillä "leffarahaa"
Ei ole noista asioista yhtään kokemusta, mutta luulisi, että nuo asiat määräytyvät tulojen mukaan. Mutta on tässä nyt tietenkin sekin puoli, että kyseessä on sinun oma lapsesi, jolla toivottavasti haluat vain hyvää.