Mikä on paras aktivointilelu koiranpennulle?
Mikä on ollut koiranne mielilelu pentuvaiheessa? Siis sellainen, jonka kimpussa se on jaksanut leikkiä pidemmän aikaa? Uninallet tms. sitten erikseen. :-) Tarkoitan pennulla 2-6 kk ikäistä koiraa, mutta aina parempi, jos jaksaa kiinnostaa pidempäänkin.
Kommentit (6)
Yksittäistä lelua ei oikeastaan ollut, sellaista siis jonka kanssa koira olisi leikkinyt itsekseen. Pallot ja raadot on ihmisten kanssa leikkiin suosikit. Muutamia aktivointipelejä meillä oli, mutta eivät olleet kauhean hyviä. /2
Kaikenlaiset lelut, joiden sisään saa namipaloja. Kongit ja muut, joku uudempi hyvä oli pyöreä ja läpinäkyvä. Niihin kun laittaa sopivan kokoisia paloja, joiden ulos saaminen vie vähän aikaa niin koira viihtyy niiden kanssa pitkän aikaa.
Kongi ja kuminen aktivointipallo + tuo herkkujenpiilotusleikki.
1.5 litran limupullo johon sisälle nappuloita. Tuoksuvat ja rapisevat kivasti ja pullo saa kyytiä.
Kongit ja me tehdään ainakin niin vaan et heitetään lattialle nameja, joiden perässä menee. Piilottelu voi olla liian hankalaa aluksi :)
Aarrejahti oli meillä paras, opetettiin "etsi"-komento tässä yhteydessä. Herkkuja siis piiloon vaan eri tasoille kun pentu odottaa toisessa huoneessa, alas ja ylös eri tasoille, haistelu kuluttaa hyvin energiaa.