Lapsi lukee vahingollisia kirjoja?
13v ollut aina kova lukemaan ja joskus on jouduttu jotain liian aikuisille tarkoitettuja kirjoja kieltämään lukemasta. Nyt oli kiellosta huolimatta kännykällen ladannut jotain Lovecraftin juttuja ja nuohan on ihan hirveitä! Ei TODELLAKAAN lasten kirjallisuutta. Näköjään ovat netissä ihan julkisia ja ilmaisia... otanko puhelimesta vaan netin pois kun ei noudata kieltoja? Vai miten selittää ettei ton ikäiselle kuulu tuollaset jutut?
Kommentit (8)
Kylläpä tuota tuli itsekin teininä luettua vaikka mitä kauhukirjallisuuttakin. Ei tuo minua mitenkään muuttanut. Kirjat on kirjoja,
Itsekin luin "aikuisten kirjoja" teininä. Kauhua ja toisen maailmansodan aiheisia kirjoja ihan täyspäinen minusta on tullut. Hyvö että lukee, jos tuntuu että lapsesi akkaa kärsimään luetuista kirjoista niin voi rajoittaa, mutta en nyt alkaisi rajoittamaan mitään jos lapsi on ihan oma itsensä eikä ala pelkäämään mitään :)
Hyvä että lukee, älä pilaa intoa :)
"Vahingollista kirjallisuutta," joopa joo. 2/5, hyvä yritys.
Vierailija kirjoitti:
"Vahingollista kirjallisuutta," joopa joo. 2/5, hyvä yritys.
Tää on varmaan se "lapseni lukee Animea!!!!"-tyyppi. Tyyli on ihan sama.
Itse luin tuossa iässä kauhua, murhamysteerejä, äidin harlequineja ja sitten vastapainoksi heppakirjoja. Joskus jännimmät/ahdistavat kirjat jätin kesken ja vasta aikuisiällä luin ne loppuun.
Minä en näe minkäänlaista tarvetta rajoittaa kirjojen lukemista. Jos lapsi haluaa lukea jonkin tietyn kirjan, lukekoon. Elokuvat ja pelit ovat eri asia ja niissä on ikärajat hyvästä syystä.
Meillä lapset saavat lukea minkä tahansa kotoa tai kirjastosta löytyvän kirjan, jos vain kiinnostaa. Toivon tietysti, että lapset eivät halua lukea kaikkein surkeimpia raapustuksia, mitä netistä tai paperille painettuna löytyy.
Ite oon 9 ja luen mangaa (osa niistä 14+) ja ne on mahtavia!
No eiköhän lapsesi käy sitten hakemassa samat kirjat kirjastosta salaa.