Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

te joilla on lastenvalvojalla sovittu yhteishuoltajuus, näettekö omakanta.fi

Vierailija
02.12.2016 |

Alle 10-vuotiaan lapsenne tiedot?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en näe ja en ihan täysin ymmärrä et rajaako tosissaan toi lastenvalvojalla sovittu yhteishuolto pois oikeuden päästä katselemaan lapsen tietoja :/

Vierailija
2/3 |
02.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en näe, vaikka olen yksinhuoltaja. Yh-kaveri sitten taas näkee, toinen ei näe, yhteishuoltajistakin osa näkee ja osa ei. Tuntuu olevan ihan jostain tuurista kiinni.

Joku puhui lupalappusesta joka tulee täyttää esim neuvola- tai muun käynnin yhteydessä. ehkä se selvittäisi asian.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Huollonjakosopimuksen tai -määräyksen sisältöä ei tallenneta väestötietojärjestelmään vielä sellaisessa muodossa, että tietojärjestelmät pystyisivät tarkistamaan sopimuksen sisällön (esim. tietoa huoltajien tehtävien jaosta). Sen vuoksi huoltajat, joilla on väestötietojärjestelmään kirjattu tieto, että lapsen huolto on jaettu, eivät toistaiseksi pysty asioimaan kyseisen lapsen puolesta. Samoin jos lapsen asumisesta on sovittu, ja siitä on merkintä väestötietojärjestelmässä, ei lapsen tietoja voida näyttää."

Että kai tää sit koskee myös yhteishuollossa olevia lapsia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yhdeksän