Onko kellään porontaljaa?
Eli haluaisin ostaa porontaljan mutta en tiedä kuinka kestäviä ne ovat? Lähteekö paljon karvaa ym.?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Lähtee karvaa niin kauan kuin taljassa on karvaa.
Eli siis jonkun ajan kuluttua on pelkkä nahka jäljellä? :/
Minulla on. Hyvänä on pysynyt, ei lähde karvaa! Meidän koirat tykkää välillä siinä rellotella. :)
Eikös Lapissa käytetä sitä taljaa vaikka mihin? Kenkiin, istuimiin...
Miten se voi olla sitten niin huonokestoista että karvat lähtee?
Huvimajaan tai ulkosaunan pukuhuoneeseen sellasen vois laittaa, mutta sisälle kotiin ei.
Eli sitä ei kannata käyttää kuten esim. lampaantaljaa? Harmillista, ajattelin että se olisi kestävä, kun onhan se kalliskin.
Ap
Eli siis riippuu mistä sen ostaa? Vissiin vaihtelee paljon laatu? Ajattelin ostaa Helsingin lentoasemalta. Onko kellään kokemusta niistä?
Vasantalja on kestävin. Hyvä puoli lampaantaljaan verrattuna on se, että siihen ei tartu lumi ulkona. Siksi Lapissa käytetään paljon ulkotiloissa. Kenkiin käytetään koipia ja kalloja, joissa on lyhempää karvaa.
Ei se karvattomaksi mene, sillä karvat eivät irtoa vaan katkeavat. Niku on kyllä aivan tavallinen porontaljan ongelma.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on. Hyvänä on pysynyt, ei lähde karvaa! Meidän koirat tykkää välillä siinä rellotella. :)
Ei ole varmaan mitään metsästysrotua ne koirat. Porontaljat on meillä pidetty visusti koirien ulottumattomissa, tai ainakin yritetty pitää.
Kakkamainen on. Karvaa lähtee ja jää vaatteisiin kiinni. Siirsin ullakolle.
Karva on kovaa ja katkeaa helposti. Ei kai irtoa vaan katkeaa. Ei voi istua niin kuin lampaantaljalla. Paras laittaa seinälle, ei lattialle eikä sohvan tai tuolin päälle. Eli takkahuoneeseen ei muualle.
Lähtee karvaa niin kauan kuin taljassa on karvaa.