Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ruokahalun menettäminen

Vierailija
13.11.2016 |

Mulle on tullut ihmeellisiä oireita, mutta en tiedä, kehtaanko mennä niiden takia lääkäriin. Siksipä ajattelin kysyä täältä, että onko jollain ollut samanlaista.

Mulla on aina ollut hyvä ruokahalu. Mulle tulee normaalisti huono olo töissä aina puoli yhdentoista aikaan - sellanen että verensokeri laskee ja hirvee nälkä, pakko saada ruokaa. Sama iltapäivällä. Tää on ollut sama teinistä asti. Oon saanut joskus hirveellä kidutuksella itseäno laihdutettua, mutta perusolotila mulle on tällanen lievästi ylipainoinen mutta ihan hyvinvoiva olemus.

Nyt pari viikkoa on ollut ihan ihmeellinen olo - oon havahtunut töissä siihen, että kello on yksi mutta mulla ei ole tullut nälkää ja ruokailu on mennyt ihan ohi. Oon testannut tätä niin että oon sitten syömättä kun ei tee mieli, ja pystyn olemaan ihan koko työpäivän syömättä. Vähän heikko olo tulee,
Mutta ei nälkää. Mun ei tee mieli makeeta tai mitään, niinku aina ennen on tehnyt.

Tänään aamulla join puoli litraa vettä ja saman verran kahvia ja vielä jogurttia päälle. Huomasin, että mulle ei tullut täyttä oloa vatsaan tästä. Vähän huono olo kyllä, mutta vatsassa ei tunnu mitään.

Mitä mulle tapahtuu?? :( Tavallaan nää oireet on kyllä ihan tervetulleita, koska laihduttaminen on mulle tosi vaikeeta ja kai se olisi paikallaankin (n. 5 kg ylipainoa). Mutta olo on niin outo, että pelkään mulla olevan jonkin sairauden.

Mulla on ollut vähän ahdistava elämäntilanne ja vähän masennusta, mutta mulla on ollut aikasemminkin henkisesti sama olo, mutta sillon yleensä syön enemmän. Ikinä en oo menettänyt ruokahaluani.

Aloitin vastikään taas spironolactone-lääkkeet akneen ja ne vaikuttaa hormoneihin, mutta nekin mulla on ollut aikasemmin kaksi kertaa (vuoden ajan) eikä mitään tällasta oo tapahtunut. Oon myös ottanut pari kertaa rauhottavaa (joku oxi jotain) illalla lääkärin ohjeiden mukaan, että saan nukutuksi, mutta oon ymmärtänyt, että ne vaikuttaa pikemminkin päinvastaisesti.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla