Pitkäaikaistyöttömyys on vamma tai sairaus.
Jodun kuntouttavaan, vaikka olen ihan terve. Minut luetaan pitkäaikaistyöttömäksi koska olen saanut yli 300 päivää työmarkkinatukea, tosin soviteltuna, koska olen tehnyt osa-aikaista ja osa-päiväistä työtä. Hieno maa tämä Suomi, nyt menen neljäksi tunniksi jonnekkin norkoilemaan ja kunta on tyytyväinen. Osa-aikainen työni loppui, kun kerroin työnanatajalle, että sitä olisi pitänyt tehdä tän kuntouttavan työn kanssa pällekkäin. Voi vittu mitä typeryyttä.
Kommentit (4)
Luottoluokituksesta tuossa on kyse. Luokitus tippuu, jos työttömiä on liikaa ja ongelman voi kiertää pakottamalla työttömät karenssin uhalla aikuisten päiväkoteihin paskasrtelemaan kerhotätien kanssa.
MIksiköhän työttömyys aina katsotaan sen työttömän viaksi eikä talouden toimintahäiriön viaksi? Jos työtä ei vain OLE, niin mistä himputista se työtön sinne töihin menee?
Joo, vamma. Ja oma vika, näinhän sitä syyllistetään.
Jaa-a, mäkin olen ollut kohta kaksi vuotta työttömänä eikä tänä aikana kertaakaan ole ehdotettu kuntouttavaa työtoimintaa tms. puuhastelua. TYPinkin "vältin", koska työkkärissä katsottiin että en hyödy sen tarjoamista palveluista. Mun työllistymissuunnitelmassa ykkösenä on tavallinen työnhaku mahdollisesti palkkatuella ja vasta kakkosena oman alan työkokeilujutut, jos varsinaista työpaikkaa ei irtoa tässä reilun vuoden sisällä. TE-toimiston virkailija repesi nauramaan, kun kysyin viime kerralla että joudunko nyt keharipajalle pussittamaan muttereita. En ole joutumassa. :D
Tärkeintä ettet oo tilastoissa työtön ja että saadaan vaihdeltua valtiota ja kuntaa maksajana.