Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/hanki-kova-kunto-ruudun-aaressa/VzQAB…

Kiireistä työpäivääni on seurannut hektinen ilta, joka on melkein päättynyt koko perheen retkeen lastenlääkäriasemalle. Levitän silti joogamaton olohuoneeseen. Avaan kannettavan. Pian edessäni on online-joogatunteja tarjoavan Yogaian ohjaaja Jutta. Hän johdattelee minut hengitysharjoitukseen. Kymmenen minuutin harjoitus rauhoittaa. Innostun ja valitsen treenitallenteiden valikosta vielä pienen pilatestreenin. Sen pitää Lontoossa asuva Michael. On palkitsevaa huomata, miten liikunta virkistää ja palauttaa. On ihanaa, ettei tarvitse poistua kotoa sen takia. Kuntokeskukseen en olisi jaksanut lähteä tällaisen päivän jälkeen.

Yogaian perustajan Mikko Petäjän mukaan online-liikunnan suosion syy on ihmisten kiire. ”Olemme aina vain kiireisempiä ja huonovointisempia. Teemme paljon töitä emmekä pidä huolta itsestämme. Samalla käynnissä on iso hyvinvointitrendi ja ihmiset ovat valveutuneita kuntoilun tärkeydestä. Teknologia helpottaa liikunnan mahduttamista arkeen”, sanoo Petäjä.

Yogaia on suomalaispalveluista tunnetuin ja kansainvälisin. Palvelu syntyi Petäjän omasta tarpeesta.

Mainosalalla työskennellessään Mikko Petäjällä oli tapana käydä pari kolme kertaa viikossa aamujoogassa ennen töitä. Eräänä aamuna hän istui joogan jälkeen aamuruuhkassa, hermostuneena. Hän oli herännyt kolme tuntia aiemmin ehtiäkseen joogatunnille ennen töitä. Tässä ei ole järkeä, hän ajatteli. ”Olin stressaantunut joogatunnilla käymisestä, vaikka sen tarkoitus oli rentouttaa.”

Vierailija
2/4 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva Ti 08:17

Lapsi oppii leikkien

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on "oravapillu" - siis mitä ihmettä viimeöinen mies sillä tarkoitti?

Vierailija
4/4 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

SuosittuMaria onnistui karsimaan perheen ruokamenot 300 euroon kuukaudessa: ”Perunaa ja 74 sentin makkaraa”

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kahdeksan