Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Isovarpaan iho halkeilee ja on aina haavoilla. Mikä avuksi?

pottuvarvas
27.10.2016 |

Mulla on nyt jo pitkään ainoastaan isovarpaan iho halkeillut paksuina liuskoina ja haavoittunut. Vuotaa myös verta joskus. On todella kipeä ja kävelykin sattuu. Mikä sitä oikein vaivaa? Olen koittanut rasvata mutta halkeilu jatkuu. Pitääkö jo mennä lääkäriin vaivan takia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos oikein ymmärrän, niin kysymys voi olla pykimisestä, mutta toki muustakin isosairaudesta. Omahoitona voisit kokeilla seuraavaa juttua, joka minulla toimii todella hyvin, kun esim. sormeen tai kantapäähän tulee kipeä halkeama ihoon: laita iholle reilusti Basibact-voidetta (tmv. antibakteerinen voide) ja päälle iso laastari ja anna vaikuttaa yön ajan. Voide parantaa tulehtunutta ihoa ja laastari pitää voiteen paikoillaan. Mutta huomaa, että vaivan pitkittyessä kannattaa käydä lääkärissä, sillä rikinäinen iho on bakteereille reitti verenkiertoon!

Vierailija
2/3 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos! Vaiva on jatkunut jo ainakin puoli vuotta. Kokeilen tuota Basibact-voidetta ja jos  jatkuu menen lääkäriin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullakin halkeilee jalkapohjat sekä varpaat paksuina liuskoina niin, että joudun lopulta aina leikkaamaan sen palan saksilla irti. Ihoa pakottaa ja se on vereslihalla asti.