Vähän hassu testamenttiin/perintöön liittyvä kysymys
Voiko testamentin tekijä luoda yhteyden johonkin julkisuuden henkilöön postuumisti? Esim. oletetaan että haluaisin testamentata perintötauluni Sir Elton Johnille tai vaikka suomalaisittain ihan Siltsulle. Tullaanko heihin ottamaan yhteyttä viranomaisten puolesta, mikäli testamenttini on lainvoimainen?
Kommentit (6)
Esim. asianajotoimiston kautta voi asia hoitua. He ottavat kyseiseen henkilöön yhteyttä.
Kyllä. Voit testamenta kelle haluat. Se päätyykö testamentattu taulu kyseiselle henkilölle on eri asia. Lisäksi asiasta aiheutuu kuluja jotka kuolinpesä maksaa.
Mitä ne hintit sun taulullasi tekisivät?
Tietenkin voit testamentata omaisuutesi kenelle tahdot, ja laki velvoittaa testamentin toimeenpanijan ilmoittamaan asiasta ko. henkilöille, mutta he voivat myös kieltäytyä vastaanottamasta perintöä.
Kiinnostaisi tietää, kuinka usein julkkikset ovat tuntemattomien testamenteissa mukana - luulisi että tällaisia tapauksia olisi aika paljon, esim. erityisen varakkaat superfanit.
ap
Kyllä otetaan.