Kerronko ulkomailla lomailevalle mummolle aikuisen lapsenlapsen joutuneen sairaalaan?
Keuhkokuumeen vuoksi.
Meinaan vaan, ei tässä ole mitään dramatiikkaa, eikä se mummo sieltä ulkomailta mitään asialle voi. Poika paranee varmasti aikanaan ja pääsee sairaalasta jo ennen mummon kotiinpaluuta. Toki tulee olemaan huonossa kunnossa pitkään. Mut omaa mieltä tämä painaa kokoajan ja tuntuu, että kertominen ehkä helpottaisi - niin, minua, että ei ehkä sitä mummoa.
Kommentit (9)
Hanki henkinen tuki itsellesi jostain muulta nyt kuin äidiltäsi. Älä pilaa hänen lomaansa.
Jos pojan vointi huononee ilmoita sitten. Voit sanoa, ettet halunnut pilata lomaa ja siksi vasta ilmoittelet. Tietenkään tähän ei tarvitse edes ryhtyä kaikki menee varmasti hyvin.
Tossa on puolensa ja puolensa. Toisaalta kukaan ei halua huolestuttaa mummoa, toisaalta jotkut loukkaantuu myös verisesti siitä että heitä ns. suojellaan eikä kerrota.
Meillä on perheessä sen verran läheiset suhteet että kertoisin. Mutta en rakentaisi mitään ylimääräistä draamaa, vaan kertoisin positiivisessa hengessä asiasta.
En pilais mummon lomaa, ellei tilanne menisi tosi pahaksi.
Ymmärrän, että kertominen helpottaisi sinun oloasi, mutta pilaisi todennäköisesti mummon loman. Kauanko mummo lomailee? Viikon, kuukauden? Jos loma olisi oikeasti pitkä, niin ehkä sitten tai jos tilanne olisi todella vakava. Meillä sairastui lapsi kerran lomareissulla, oli tuolloin alle 10v ja joutui sairaalaan pariksi päiväksi. Ei kerrottu isovanhemmille ennen kuin vasta oltiin Suomessa, koska varsinkin mummo olisi panikoinut asiasta.
Kerro sitten, kun mummo palaa takaisin kotimaahan. Silloin sinulla on toivottavasti myös poitiivista kerrottavaa poikasi toipumisesta ja hoitosuunnitelmista. Juuri nyt anna mummun lomailla ja anna asioiden kehittyä omalla painollaan.
Mun äiti on aivan kamala huolehtija, enkä ikinä kerro hänelle, että aikuinen poikani sai lähikaupassaan kohtauksen, jossa menetti tajuntansa, kaatui ja kouristeli ja päätyi ambulanssilla Jorviin.
Sinä olet purkanut sydäntäsi meille, anna mummon lomailla hyvin mielin.
Kun minä jouduin ulkomailla sairaalaan niin isä ei kertonut äidilleen siitä ollenkaan koska sanoi mummon menevän tolaltaan.
Joo pilaa vaan mummon lomafiilarit, itsekeskeinen kuspää.