Pesukone sökähti, mitä voi tehdä?
Se ei jaksa pyörittää rumpua. Voiko tehdä mitään?
Kommentit (15)
Remmi luultavasti kulunut.
Siis jos se yrittää pyöriä, mutta ei pyöri kunnolla.
Tai voi siellä rummun välissä olla tavaraakin joka ottaa vastaan.
Siis jos on päältä täytettävä ja sukkia on kadonnut mystisesti.
Onko liikaa pyykkiä ja siis painavaa?
Voit kutsua kodinkonehuollosta ukon katsomaan sitä (korjauttaminen voi olla kalliimpaa kuin uusi kone) tai ostaa uuden.
Alkaako se "inisemään", kun se jumittaa? Jos tekee näin, katso onko hana auki (ON-asento). Jos hana on vanha, se voi olla myös kalkkeutunut tukkoon.
Vierailija kirjoitti:
Mitä tarkoittaa "sökähtää"?
Sökähtää -> mennä sököksi -> hajota
Vierailija kirjoitti:
Mitä tarkoittaa "sökähtää"?
Jos et tajunnut niin eikö edes viestin lukeminen selventänyt sanan merkitystä?
Jos kone on alle 5 v vanha, kutsu korjaaja. Jos yi 5 v. osta uusi.
Mun pesukone on ostettu vuonna 1992 eli 24 vuotta vanha, edelleen toimii hyvin.
Pari kuukautta sitten luulin että nyt se hajosi kun pysähtyi heti alkuun. Tarkistin sähkötaulusta vikavirtakytkimet laukesi. Asetin kytkimet päälle ja toimii edelleen.
Osta uusi. Vanhaa rämää ei kannata korjata. Sovi niin, että samallaa kun tuovat uuden sisään, vievät vanhan mennessään.
Mahdotonta sanoa mitään, näillä tiedoilla mitä suostuit antamaan. Et ole kovin avoin ihminen, pikemminkin päinvastoin.
Sieltä on rummun kiinnitysruuvi pettänyt, jos yrittää pyöriä mutta ei sit pyörikkään. Meillä mies korjas koneen itse.
Tee testi, että pyörität pesuohjelmaa ilman pyykkiä. Jaksaako silloin pyöriä? Pitääkö mitään outoa ääntä? Jos kuluu kumin hankaamisesta aiheutuvaa vinkunaa/ulinaa, voi hihna olla kulunut/löystynyt. Tai moottorin hiilet kuluneet loppuun, silloin voi kuulua moottorista normaalia kovempaa "surinaa" tai rahisevaa ääntä.
Koita analysoida asiaa ja kysy sitten lisää.
Kävin pojan kanssa yhtiön pesutuvassa ja siellä näkyy olevan korjaajan puh.nro (pu-he-lin-nu-me-ro). Mutta ei me onnistuttu sielläkään: karmeen sähläyksen jälkeen saatiin lopulta kaikki muu ok, mutta ei kone käynnisty. No mut mä yritän sitä korjaajaa hommata ensi viikolla. - Inhottaa nykyään, kun noi koneet kestää niin vähän aikaa. Pesukonetta saa olla myötäänsä ostamassa. Ei ole tämäkään kone todellakaan vanha.
Mitä tarkoittaa "sökähtää"?