Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei Espanjan matkaajat! Kuinka paljon menee rahaa ruokaan/juomaan päivässä kahdelta aikuiselta?

tytte.
21.10.2016 |

Olisi mielenkiintoista kuulla mitä syömiset ja juomiset arviolta maksaa kahdelta henkilöltä per lomapäivä? Ymmärrän, että jos syö michelinravintolassa ja juo samppanjaa summa voi kasvaa aika suureksi ;) mutta jos ajattelee ihan perus-turisti-paikkoja, lounas/välipalaa/illallinen ja jotain pientä iltapalaa sekä tietysti juomatauot/kahvilat/ehkä jotain jätskiä :)

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No normi suomiparilta menee viiniin ja oluisiin noin 80€/pvä. Lisäksi kaksi 2l Sangria-tonkkaa/pvä, mutta en nyt muista sen hintaa.

Vierailija
2/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No hö. EI näillä tiedoilla kukaan pysty vastaamaan. Perus-turistipaikoissa ihan missä tahansa hinnat on suhteessa kalliimat ja riippuu paljonko syö ja ennenkaikkea juo.

Väittäisin että  50€/ päivä ja ylöspäin minne tahansa. Halvemmallakin pääsee jos pihistelee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu hirveästi millaisiin aterioihin on tottunut ja millaisia ravintoloita valitsee, missä päin Espanjaa on ja syökö kaupungin keskustoissa.

Karkeasti voidaan sanoa, että menee 15-20% vähemmän kuin menisi Helsingissä, vaikka Espanjassa joisi talonviiniä ja Suomessa olisi kuivin suin.

Vierailija
4/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika sama hintataso kuin täällä. Jos syö hyvin ainakin kerran päivässä, menee n. 100e henkilö päivässä

Vierailija
5/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lounastarjouksia monissa paikoissa esim. Barcelonassa on 3 ruokalajia ja pikkukarahvi talonviiniä 15e/hlö.

Vierailija
6/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näitä hintoja oli keväällä Teneriffalla, pizzat 8 e kpl, paella kahdelle 20 e ja pihvi perunoilla 12.

Drinksut, jäätelöt ja olut 5 e kpl. Punkku kalliimpaa.

Punkkupullo kaupassa 3 - 5 e, viskipullot 10 e.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
7/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusturistipaikoissa saa huoltoasematason pöperöt 10-15 eurolla. Sis. pääruoka ja jälkiruoka, hurjimmissa paikoissa myös juoma.

Vierailija
8/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Näitä hintoja oli keväällä Teneriffalla, pizzat 8 e kpl, paella kahdelle 20 e ja pihvi perunoilla 12.

Drinksut, jäätelöt ja olut 5 e kpl. Punkku kalliimpaa.

Punkkupullo kaupassa 3 - 5 e, viskipullot 10 e.

Eipä juuri eroa härmlandian hinnoista

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aika sama hintataso kuin täällä. Jos syö hyvin ainakin kerran päivässä, menee n. 100e henkilö päivässä

Ok, jotain tällaista ajattelinkin ja arvioin :) Varasimme nimittäin kalliin all inc. itse ja reittilennoilla kohteeseen. Laskin, että luksustason hotellin hinnaksi jää 180€ / yö kun tuon ruoka/juomapuolen miinustaa hinnasta, eli HUOKEA! Suomessa tuon hintatason hotelli on ihan peruskauraa. Hyvän diilin siis löysimme :))

Vierailija
10/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee yhteensä noin 50€/pv. Tilaamme illallisella paikallisten tapaan monta pientä tapasannosta, jotka maksavat noin 3-4€/kpl, lisäksi puolilitraa viiniä ja kaksi espressoa, hinta on noin 25€. 

Vastikään olimme kolme viikkoa Espanjassa ja menot olivat hotellien lisäksi noin 1000€+ auton vuokra ja bensat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoneistohotelli(poimii hedelmiä pihalta) niin voi ostaa kaupasta hyviä rapsakoita sipuleja ja paprikoita, kalatiskiltä kalaa(noin puolet halvempaa) lihaa, juustoja ja punkku maksaa 1-25euroa hyviä saa noin kolmesta eurosta ylöspäin. Onki mukaan niin voi itsekkin kalastaa, tosin en  saanut mitään vaikka jigistä lähti pätkiä. Olut taisi olla jotain 40 senttiä tölkki. Et saa ravintolaan menemään 100 euroa per naama mitenkään vaikka valitsisit kalleimman ravintolan. 

Vierailija
12/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee yhteensä noin 50€/pv. Tilaamme illallisella paikallisten tapaan monta pientä tapasannosta, jotka maksavat noin 3-4€/kpl, lisäksi puolilitraa viiniä ja kaksi espressoa, hinta on noin 25€. 

Vastikään olimme kolme viikkoa Espanjassa ja menot olivat hotellien lisäksi noin 1000€+ auton vuokra ja bensat.

Jatkan vielä, että hotellilasku 20 yöltä oli 880€.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä voisi olla hyvä tarkentaa, mistä kaupungista puhutaan. Esimerkiksi Barcelonan ja Madridin keskustat sekä muualla pohjoisempana on selvästi kalliimpaa kuin vaikkapa etelärannikolla.

Madridissa ja Barcelonassa taas vähänkin turistialueen ulkopuolella on huomattavasti edullisempaa.

Viimeisimmät kokemukset kuitenkin etelästä, jossa myös keskustoissa on suhteellisen edullista verrattuna Suomeen. Erityisesti viinipullon tilaaminen on eri luokkaa.

Meillä neljän hengen porukan kallein yksittäinen ruokailu oli noin 210 e, joka sisälsi pullon samppanjaa, pullon punkkua ja pullon valkkaria, porukalle jaettavaksi muutama alkupalalautanen sekä kaikille pääruoat ja jälkkärit. Toisaalta kerran kävimme syömässä vähän "kotikutoisemmin" ja lasku neljältä henkilöltä oli alle 30e, tällöin emme kyllä ottaneet viiniä vaan jokainen tilasi joko yhden limun/oluen/tinto de veranon.

Aamiaisen söimme ulkona, se maksoi noin 3-5 e per henkilö. Useimmiten itse tilasin kahvin, tuorepuristettua appelsiinimehua sekä croissantin tai sämpylän yksinkertaisilla täytteillä. Lounaaksi halvoista ketjutapaspaikoista saa ruokaa alle kympillä + juomat. Iltaruokailu kahdelta tapaspaikassa sisältäen viinit joku 25 e ja taas jos haluaa koko setin alkupaloista jälkkäreihin ja viinit, niin menee se lähemmäs 100 e.

Vierailija
14/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli hotellissa Nerjassa aamiainen, lounaat maksavat noin 6-9€ - menu del dia. Päivällisellä sai monta ruoka-annosta noin 20 eurolla ja se riittää neljälle, kun lisänä on leipää ja salaattia. Voi sanoa, että keskimäärin meni ruokiin 20€/person päivässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auton vuokra bensoineen oli 250 euroa kahdelta viikolta(joka päivä liikenteessä). Aika halpaa verrattuna näihin hintoihin.

Vierailija
16/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurinkorannikolla hinnat n 1/2-2/3 Suomen hinnoista. Rannalla kalliimpaa, pikkukujilla on edullisempia paikkoja. Pikku olut tai cokis maksaa halvimmillaan 1-1.5e ravintolassa, tapakset n 1-4e kpl, hampurilaisateriasta maksoin halvimmillaan 4e ja kalliimmillaan 12e... pizza 6-7e. Turistinähtävyyksissä, kuten eläinpuistot ym, on kallista.

Vierailija
17/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aurinkorannikolla hinnat n 1/2-2/3 Suomen hinnoista. Rannalla kalliimpaa, pikkukujilla on edullisempia paikkoja. Pikku olut tai cokis maksaa halvimmillaan 1-1.5e ravintolassa, tapakset n 1-4e kpl, hampurilaisateriasta maksoin halvimmillaan 4e ja kalliimmillaan 12e... pizza 6-7e. Turistinähtävyyksissä, kuten eläinpuistot ym, on kallista.

Jeps aikalailla näin etelässä. Vesipuistot, eläinpuistot ym. ruokiin ja juomiin voi suoraan laskea kertaa 2 ja bulkkitavaraa. Muutoin jopa kalliimmat paikat ovat suomalaisiin hintoihin verrattuna ihan ok (esim. jos vertaa jotain suomalaisten s-ryhmän ketjupaikkojen hintoja, jotka ovat laatuun nähden ihan järkyttävät).

Vierailija
18/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 100€/pvä kahdelle. Sillä saa 2 ateriaa ravintolassa plus kahvin/drinksun per päivä.

Menu del dia maksaa 10-15€ ja siihen kuuluu 2-4 ruokalajia ja juomat mukaan. Tuo ei siis ole turistimenu vaan ympäri Espanjaa yleinen käytäntö

Vierailija
19/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Auton vuokra bensoineen oli 250 euroa kahdelta viikolta(joka päivä liikenteessä). Aika halpaa verrattuna näihin hintoihin.

Meillä taisi maksaa auto 110€ ja siihen täysvakuutus 179€ eli alle 300€/2 vkoa.

Vierailija
20/20 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy tietää oikeat paikat, jos haluaa syödä halvalla. Itse vietin Espanjassa 3 kk ja melkein saman verran maksoin ruuasta kuin Suomessakin. Olut ja viini on halvempaa. Kannattaa suosia lounastarjouksia menu del dia, jolloin saa halvalla mahan täyteen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kahdeksan