Vasen pohje puristaa liikkuessa
Vaiva on ollut minulla varmaan pari kolme kuukautta. Ja jossain vaiheessa (alussa) kävin lääkärissä ja otettiin fidd arvo eli suljettiin veritulppa pois. On ollut joitain päiviä jolloin en huomaa oireilua, nyt pohje on myös hieman voimaton ja takareisi on kipeä.
Minut lähetettiin myös enmg-lihastutkimukseen, jossa olin n.kk sitten. Testin tulokset oli loistavat, fysiatri sanoi, että tulokset ovat kuin oppikirjasta.
Pelkään edelleen als:ia.
Kenelläkään tietoa
Kommentit (5)
Onko selässä ollut ongelmia? Joskus iskiasvaiva säteilee jalkaan kipuna ja/tai voimattomuutena.
Käy ihmeessä hierojalla hierotuttamassa jalat ainakin takaa eli pohkeet+takareidet. Voi olla että sulla on lihakset ja kalvot niin kireinä että tulee toiminnannanvajausta. Ja vaikkei olisikaan niin hieroja kyllä huomaa missä kohdin on mahdollisesti jotakin poikkeavaa ja sitä kautta lähdet selvittämään mikäli kyse jostain lihasperäisestä vaivasta. Se voi olla myös hyödyllinen tieto miten jalkasi reagoivat hierontaan, helpottaako vai pahentaa oireita. Esimerkiksi jonkin tulehduksen ollessa kyseessä, hieronta yleensä pahentaa tilannetta. Jos helpottaa, luultavimmin jokin lihas- ja/tai kalvokireys.
Up