Suosi suomalaista - Mutta mistä tiedät että tuote on suomalainen? Et joutsenlipusta - Se on nimittäin maksullinen, eikä kotimaisilla yrittäjillä ole siihen varaa
Perusesimerkki kok-sdpee-kesk hallituksen jatkuvasta ja loppumattomasta korruptiosta. "Suosi suomalaista! Luot suomalaisia työpaikkoja!"
NO VARMAAN SUOSISINKIN, JOS TIETÄISIN MINKÄ TUOTTEEN TUOTOT MENEVÄT ENIMMÄKSEEN SUOMEEN. Mutta kun joutsenlippukin on niin kallis ettei suomalaisilla tuotteilla ole varaa ostaa sitä, niin mistä minä sen saan tietää???
Aivan yksiselitteistä Suomen alasajoa etsiessä tekosyytä taas myydä vähän valtionyhtiöitä maailmalle. Ei tehdä edes sitä vähää Suomen talouden eteen, vaan pedataan aina sulle mulle ja sit ovi kiinni ja Brysseliin.
Kommentit (4)
Suomi on niin pieni maa, että "suosi suomalaista" ajaisi sen nopeasti vararikkoon. Tätä suosi suomalaista -mantraa haluaa edistää vain kokkelit ja kepu, jotka eivät tykkää siitä, että ulkomaalaiset tuotteet luovat hinta- ja laatukilpailua Suomeen. Ne siis haluavat sen takia suomalaisten ostavan vain suomalaista, että siten ne voivat valmistaa halvemmalla nykyistä paskempia tuotteita ja nyhtää niistä isomman hinnan kuin nyt.
http://www.hyvaasuomesta.fi/yrityksille/hakuohjeet/jasenmaksu
Hyvää Suomesta merkin eli "Joutsenlipun" käyttöoikeus maksaa tällä hetkellä 275 euroa vuodessa elintarviketuottajalle, jonka liikevaihto on alle 1 miljoona euroa vuodessa.
Aika vaikeaa on alkuperän selvittäminen nykyään. Viivakoodin kaksi ensimmäistä numeroa kertoo jotakin, 64 on Suomi ja silloin ainakin osa työstä on kotimaista.
Miksi suosia suomalaista kun ulkomaiset tuotteet ovat halvempia ja laadukkaampia?