Mehiläinen ilmoitti hoitajien työtuntien vähennyksestä hoivakodeissa
Mehiläinen ilmoitti hoitajien työtuntien vähennyksestä hoivakodeissa – "Vanhuksia ei ehditä nostamaan sängyistä"
Asiakkaat joutuvat olemaan vuoteessa, heitä ei nosteta ylös sängyistä ja viriketoimintaa on jouduttu vähentämään. On tietenkin huolestuttavaa, että kesken hoitotyön joudutaan keittiöön lämmittämään ruokaa.
yle.fi/uutiset/3-9220500
Kommentit (8)
Miten täältä pääsee vaivattomasti pois, sitten kun tuntuu että aika olisi?
Kai nyt huomaatte, että Yle on ottanut Mehiläisen ajojahtinsa kohteeksi? Ihan samoja asioita voitaisiin kertoa mistä tahansa paikasta.
Eikö sen eutanasian voisi laillistaa niin pääisi noista eroon? Ei saisi sanoa noin mutta sitä kaikki ajattelee ja siinä tulisi samalla niitä säästöjä! Varmaan kivempi kuolla ilman tuskia kuin vuosikausia vaan maata sängyssä paskat vaipoissa.
Vierailija kirjoitti:
Kai nyt huomaatte, että Yle on ottanut Mehiläisen ajojahtinsa kohteeksi? Ihan samoja asioita voitaisiin kertoa mistä tahansa paikasta.
Muista paikoista ei ole samalla tavalla johtajisto tuonut mustaa valkoisella (tässä tapauksessa sähköposti) esiin ohjeistuksesta.
Samaa mieltä olen siinä, että myös kunnallisella puolella harrastetaan samaa, varmaan myös muissa yhtiöissä. Tiedän kunnallisia paikkoja, joissa esim. viikonloppuisin teetetään lyhyempiä päiviä, jotta tulee "säästöä". Tämä vaikuttaa väkisinki asukkaiden hoitoon.
Vierailija kirjoitti:
Kai nyt huomaatte, että Yle on ottanut Mehiläisen ajojahtinsa kohteeksi? Ihan samoja asioita voitaisiin kertoa mistä tahansa paikasta.
Jos ja kun "valinnanvapaus" saadaan aikaan niin Mehiläinen tulee olemaan todella iso tekijä suomalaisessa terveydenhuollossa. Hyvä, että epäkohtia tuodaan esiin jo tässä vaiheessa.
Hyi helvetti tuota yritystä. Raha raha raha vain ratkaisee... Yäk.
Meille taas ilmoituksen teki ampiainen.
Niin, sellaista se on monessa paikassa. Välillä ravataan keittiöön antamaan puuroa ja aamukahvia, sitten juostaan pyyhkimään jonkun pylly.
Mitotukset on ihan retuperällä jo nyt ja vieläkö
pitäisi vähentää? Huono omatunto työpäivän jälkeen kun ei saa hoitaa niin hyvin kuin haluaisi.