Color oops-kokemuksia?
Citymarketin hiusväri hyllyyn oli ilmaantunut uusi tuote, Color oops, joka lupaa poistaa hiuksista kestovärin ja palauttaa alkuperäisen värin. Onko kukaan kokeillut? Olisi kiva kuulla minkälaisia kokemuksia aineesta on. Ulkomaisilla sivustoilla tuote on saanut niin hyviä kuin huonojakin arvosteluja, joten on vähän epäselvää toimiiko tuote vai ei, ja miten suomalainen hiuslaatu siihen vaikuttaa. Jotenkin kuulostaa epäilyttävältä että tuote pesisi värin pois vahingoittamatta hiuksia. Joten jos joku on ainetta testannut, niin kerro kokemuksia.
Mieli tekisi ainetta testata, mutta vähän pelottaa mitä se hiuksilleni tekisi. Hintaakin oli 17.90 ja pitkiin hiuksiin suositeltiin useampi pakkaus, joten sekin vähän rajoitti innostumista asiaan.
Kommentit (14)
Yhtään tutustumatta voin sanoa ei se kyllä alkuperäistä väriä palauta, tarkoitettiin sillä sitten väriä ennen "oopsia", eli viimeistä värjäysmokaa (ellei väri sattunut olemaan joku kusinen punablondi), saati sitten omaa väriä, se ei ole mahdollista. Jos noin toimiva tuote olisi olemassa, niin se olisi luultavasti käytössä vain kampaamoissa.
Vierailija kirjoitti:
Yhtään tutustumatta voin sanoa ei se kyllä alkuperäistä väriä palauta, tarkoitettiin sillä sitten väriä ennen "oopsia", eli viimeistä värjäysmokaa (ellei väri sattunut olemaan joku kusinen punablondi), saati sitten omaa väriä, se ei ole mahdollista. Jos noin toimiva tuote olisi olemassa, niin se olisi luultavasti käytössä vain kampaamoissa.
Tuotteen nimenomaan luvataan palauttavan sen alkuperäisen värin sieltä värjäyksen alta. Eli jos vaalea hiuksinen on värjännyt tummaksi niin tumman värin pitäisi poistua ja vaalea tulla esiin. Jos taas hiukset on blondannut jossain välissä, niin ei se tietenkään kumoa blondausta, mutta palauttaa blondatun värin esiin jos päälle on vedetty tummempi väri. Tuolta netistä löytyy useampikin kuva kuinka kestoväri on saatu pois tällä aineella.
Eikö kukaan ole tuotetta vielä uskaltanut kokeilla? Luulisi tässä maassa näitä pilalle menneitä värjäyksiä riittävän.... Kiinnostaisi miten suomalainen hiuslaatu aineeseen reagoi, ja se kuinka voimakkaasti tuo aine ihan oikeasti haisee, ja saako hajun pois hiuksista helposti.
Aine haisee mädälle kananmunalle. Mutta toimii. Tämä poistaa siis vain kestovärin, ei suoraväriä! Näitä saa kampaamoistakin nimellä pelkistävä värinpoisto, se jotenkin hapettaa ne keinotekoisetvärimolekyylit pois hiuksista mutta ei vaikuta mitenkään sun omaan hiusväriin, esimerkiksi juurikasvuun.
Mulla meni ihan liian tummaksi hiukset kestovärillä ja kyllä tää poisti sen kokonaan.
Vaurioituiko hiukset kuten vaalennuksessa tai väripoistossa?
Four Reasonsin Color B4 on parempi
Olen kokeillut aikaisemmin samanlaista mutta eri nimellä myytyä tuotetta. Se todellakin purkaa värin päästä ja haisee käytettäessä pahalta. Hankalinta tässä värinpoistossa oli huuhtelu, koska huuhteluajat olivat älyttömän pitkät. Käytännössä huuhtelua varten joutuu laittamaan kännykän hälyttämään, kukaan ei muuten jaksa huuhdella tukkaansa kymmentä minuuttia putkeen.
Hiukset eivät rasittuneet, eikä hajukaan ollut niin kamala kuin etukäteen odotin. Huuhteluajalla on merkitystä hajun kannalta, joten seuraavan värinpoiston yhteydessä huuhtelin hiuksiani pidempään kuin ohjeessa sanottiin ja laitoin perään vielä tuoksuvan hiusnaamion. Hajusta oli seuraavana päivänä vain aavistus jäljellä.
Mun tytär oli myös löytänyt ko tuotteen ja kokeili. Hänellä punainen oma väri ja värjätty useita kertoja tulenpunaiseksi. Hoitanut colormaskeilla eli syventänyt vielä värejä. No yksi käsittely ja löytyi omaväri takaisin. Se oli kyllä uskomatonta. Keittiössä haisi märäntynyt kananmuna kun odottelu sen 20min vaikutusta. Hius jäi hyvän tuntuiseksi jälkeen. Tosin laittoi kookosöljyn yöksi päähänsä joka hoiti vielä lisää.
Hän kyllä suosittelee. Tyttäreni on ji aikuinen ja tosi tarkka mitä käyttää
Tietääkö kukaan onko tätä tuotetta vielä city marketeissa?
Oulussa on ainakin syksyllä ollu Raksilan citymarketissa
Mä tein käsittelyn kahteen kertaan. Lähtötilanne oli 4-5 sävyn tumma ruskea. Vaaleani tosi paljon, nyt vaaleanruskea, kupariin taittava väri. Edelleen alimmat hiukset tummemmat. Itselle ei ainakaan mitään hajuja jäänyt. Vaikka haisee ihan hirveälle. Eikä hiukset myöskään kärsineet tippaakaan. Ovat edelleen kiiltävät ja hyvässä kunnossa. Suosittelen!! Itsekkin ihmettelen, miksen ollut kuullut tuotteesta aiemmin, jos kerran toimii noin hyvin. (Vrt. Esim raidoilla vaalennus?)
Itellä moneen kertaan värjätyt hiukset ja viimeisimpänä punainen sävy. Tein yhden värinpoiston tolla aineella. Oma hius ei kärsinyt juurikaan ja tuli tosi tasainen väri aika lähellä omaa.. mutta pelkällä yhdellä käsittelyllä en oo koskaan saanut yhtä hyvää tulosta aiemmin ja kampaajallakin tehty vähintään kaks käsittelyä. Vahva suositus. Hirveän hajun kestää kyllä ton käsittely ajan. Tän aineen ainoasta saatan intoutua värjäämään omat ties minkä väriseks kerram tällä aineella saa oman värin näin vähällä vaivalla takas :)
Onko miten riittoisaa, tarviiko hieman yli olkapääpituiset paksut hiukset kaksi pakettia (kuten hiusväreissä yleensä)?
Minuakin tuote kiinnostaa, mutta vähän epäilyttää se kun netissä sanottiin että se haisee aivan järkyttävän pahalle, ja haju jää viikoiksi hiuksiin. Ja kuulostaa uskomattomalle että kestovärin saisi noin vain pestyä pois hiuksista ilman että hiukset vaurioituu. Onko joku testannut tätä?