Toimistotyötä tekeviä paikalla?
Paljonko on palkkasi bruttona?
Täällä yksi kokopäivätyössä, 2100e/kk peruspalkalla miettii miten saisi rahat riittämään.
Työni on monipuolinen ja haastavakin, taloudesta henkilöstöhallintoon, mukana myös projektihallintoa. Tähän asti olen viihtynyt, mutta syödäkin pitäisi.
Millaisella toimenkuvalla toimistomaailman palkka nousee edes sinne 2500e bruttopalkkaan? Valakaa vähän uskoa tähän...
Kommentit (15)
Palkka kuulostaa tosi pieneltä. Onhan taulukoita joista voi tsekata oman alan peruspalkkoja.
Kunnalla olen, ja uusia tehtäviä satelee koko ajan. Toimekuvaani ei kuulu palkanlaskenta, mutta esim. viranhaltijapäätösten valmistelu. Taloudessa ihan ostolaskujen käsittelystä lähtien talousraporttien ottamiseen ja niihin kuuluvat valmistelutehtävät. Lisäksi viestintä, vakuutukset, asiakaspalvelu, neuvonta, perehdytys... ap.
Vierailija kirjoitti:
Kunnalla olen, ja uusia tehtäviä satelee koko ajan. Toimekuvaani ei kuulu palkanlaskenta, mutta esim. viranhaltijapäätösten valmistelu. Taloudessa ihan ostolaskujen käsittelystä lähtien talousraporttien ottamiseen ja niihin kuuluvat valmistelutehtävät. Lisäksi viestintä, vakuutukset, asiakaspalvelu, neuvonta, perehdytys... ap.
Kts. onko teillä palkkataulukkoa tai vastaavaa saatavilla?
Ja ikävä kyllä tehtäväsi eivät kuulosta hirvittävän vaativilta, vaan tuon kaltaisia rutiinitehtäviä voidaan hoitaa keskiasteenkin koulutuksella, ts. palkkasi on varmaan ihan kohdillaan työnkuvaasi nähden.
Neuvoni: vaihda työpaikkaa, jos olet sellaisessa tilanteessa, että et ihan heti pääse sieltä ns. ylöspäin.
2500 e/kk, yleis- ja opintohallintoa. Tosin olen valmistunut alle kaksi vuotta sitten.
Etenemismahdollisuuksia ei juurikaan ole, joten työpaikan vaihto olisi kaiketi paikallaan. Palkka tosiaan on taulukon mukainen, mutta siihen sisältyvä työmäärä ei ole vakio, vaan sitä voidaan kasvattaa ihan tarpeen vaatiessa, samoilla korvauksilla tietenkin.
Kysymys: millaiseen työnkuvaan tulisi pyrkiä, jotta tuosta palkkakuopasta olisi mahdollista nousta?
ap.
Alle 2100 e kiskurifirmassa, jossa olen ottanut asiakkaasta isoa vastuuta joustaen. Tosin se ylimääräinen vastuunkanto loppui siihen, kun palkkaneuvottelu ei millään muotoa tuottanut tulosta. Ylöspäin pääsy on myös vaikeaa, ajat ovat todella huonot. Käsittelen miljoonia euroja ja yritän ehkäistä asiakkaan virheitä ym. pyörittäen ihan kaiken. Ja palkka alle 2100 e. Revi siitä. En edes viitsi luetella kaikkia tehtäviäni, koska olen niin turhautunut. Sanomattakin selvää, että lähden heti, kun vain pääsen.
Vierailija kirjoitti:
Etenemismahdollisuuksia ei juurikaan ole, joten työpaikan vaihto olisi kaiketi paikallaan. Palkka tosiaan on taulukon mukainen, mutta siihen sisältyvä työmäärä ei ole vakio, vaan sitä voidaan kasvattaa ihan tarpeen vaatiessa, samoilla korvauksilla tietenkin.
Kysymys: millaiseen työnkuvaan tulisi pyrkiä, jotta tuosta palkkakuopasta olisi mahdollista nousta?
ap.
Aluksi kannattaa tietysti esimiehen kanssa jutella asiasta. Itse olen jutellut omasta huonosta palkastani esimiehen kanssa useaan otteeseen, olen antanut myös kirjallista palautetta eri tahoille, olen yrittänyt antaa kehitysehdotuksia asian suhteen, olen pitänyt asiasta pitkähköä monologia sisäisessä palaverissa. Mikään ei auta. Mihinkään ei reagoida. Kaikki on vain "juu, kyllä, nyökkäy, niinhän se on, olen samaa mieltä", mutta mitään ei ikinä tapahdu. En jaksa enää. Olen niin vihainen, että puran vahingossa tätä palkkaturhautumistani jo ulkopuolellekin. Siis en tietenkään puhu liikesalaisuuksia tms., mutta en pysty enää peittelemään ja hillitsemään tätä turhautumista. Koen tämän niin epäoikeudenmukaisena. Onneksi aion päästä muualle.
Jos keskustelu ei auta, hae muualle. Oikeasti, palkanmaksajissa on eroja.
3200 e/kk markkinointiassari
Kuulun tiimiin, joka hoitaa globaalin yrityksen Suomen painotuotteet ja nettisivut.
Vaihda työpaikkaa, ja vaikka alaakin! Olen itse ollut kunnalla hmmm uskokaa tai älkää, kohta 40 vuotta!
No, kohta pääsen vapaaksi! Ja minun tilalleni ei palkata ketään. Meiltä on lähtenyt jo monta eläkkeelle ja tilalle on palkattu ehkä 1-2. Jos saisin elää uudelleen elämääni, en valitsisi toimistotyötä. Toki työpaikat ovat erilaisia.
Minusta kaikista kamalinta on ollut naisten keskinäiset kähinät. Ja se, ettei se fiksuin ole se, joka ylennetään vaan se, joka osaa nuolla esimiehiä. Jos nyt voi edes puhua ylenemisestä.
Reilu 2600e/kk kokoaikabrutto (teen tällä hetkellä lyhennettyä työaikaa); opintosihteeri amk:ssa.
Täällä yksi toimistorotta, olen kansainvälisessä firmassa hoitamassa Euroopan alueen hommia. Päävastuualueeni on (yllättäen) Pohjoismaat, koska puhun sujuvaa enkkua, ruotsia ja superbonuksena sellaista eksoottista kieltä kuin suomea :D
Olen yhden ihmisen pomo (!), etenemismahdollisuudet ovat hyvät lähinnä sen vuoksi, että olen ollut mukana isoissa projekteissa koko "urani" ajan ja sen takia tiedän aika lailla mitä muut osastot puuhaavat. Palkkani on kolmen tonnin luokkaa. Samassa firmassa nyt 7v.
Minulle suurin työmotivaattori ovat haasteet ja uuden oppiminen. Nyt olen oppimassa ihan uutta palaa bisneksestämme, olen ihan ummikko mutta pikuhiljaa alan tajuta, miten homma toimii tai ei toimi, ja innostun parantamismahdollisuuksista. Pelottavaa, joskus nöyryyttävää, mutta inspiroivaa ja hauskaa.
Jos sinulla ap on mahdollista ottaa uusia haasteita, pyydä niitä.
kunnallinen työ, 2300€, laskutusta ja asiakaspalvelua. Palkka työnkuvaan ja koulutukseen nähden kohdallaan, samalla tasolla kuin kaikilla muillakin vastaavan tasoisia töitä tekevillä. Kyllä tällä pärjää kun ei asu kalliissa kaupungissa.
Teetkö ulkoistettuna vai firman sisällä vai kunnalla? "Toimistotyö" on muuten vähän laaja käsite, kun aika moni homma on toimistotyötä. Teet siis talous- ja henkilöstöhallinnon hommia?