Poikani meinasi tippua äsken ikkunasta
Olen ihan shokissa.. Pojalla ikää 1v9kk. En tiennyt että osaa avata ikkunoita. Olin hakemassa meille keittiöstä välipalaa ja siinä todellakin meni vain 2 minuuttia jos sitäkään.. Pieni oli sillä aikaa kiivennyt patterin päälle, avannut ikkunan ja kurkotteli sieltä alas. Onneksi sain kiinni... Asutaan seitsemännessä kerroksessa..
Olen ihan järkyttynyt tästä. Nuo aukeaa kääntämällä kahvan alhaalta vaakatasoon ja luulin että on tarpeeksi jäykkä ettei lapsi saa niitä auki... :( Parvekkeen ovenkahva on samanlainen eikä sitä ole saanut koskaan avattua.
Pienellä ei ole oikein mitää itsesuojeluvaistoa vielä. Aina kiipeilee joka paikkaan. Siirtelee tuoleja, että pääsee tahtomaansa paikkaan. Osaa avata kaikki ovet, turvaketjusta huolimatta, joka on kylläkin typerästi meidän ulko-ovessa alempana kuin kahva. Olisi todellakin pitänyt aavistaa että oppii avaamaan ikkunatkin.. :( Saako ikkunoihin ja parvekkeen oveen mitään turvamekanismia?
Kommentit (14)
Pari hakaa eri puolille ja niihin teipit vielä päälle. Tai sitten laittaa ikkuna kokonaan umpeen, kunnes lapsella on järki päässä. Ikkunasta roikkuminen tai tavaroiden pudottelu voi tulla mieleen vielä eskarilaisellekin.
Meillä on ikkunoiden kahvoissa ihan avaimella avattavat lukot. Ikkuna lukkoon, avaimet pikkuihmisten ulottumattomiin - mutta niin, että aikuiset ne löytävät!
Nimim. Missä ne nyt taas on...
Meillä on ikeasta ostettu lapsilukkoja ja niitä kylvetty jokaiseen oveen mitä ei tahdota lapsen avaavan. Esim. Terassin oven saa itse auki. Mutta nyt kun lapsilukko niin ei saa enää.
Ei tarvitse pelätä että lähtee yöllä yksin seikkailemaan ulos.
Meidän poika 1v 11kk.
Saako kahvat irti? Ota kokonaan pois tai vaihda eri asentoon.
Turvaketju on ainakin helppo ja edullinen kiinnittää ikkunaan ja terassin ym. oveen. Niin korkealle, että vain aikuinen ylettää.
Voi kauheaa, onneksi ei käynyt kuinkaan. Muistan aikoinaan Markkasten tapauksen Venäjällä ja miten pahalta se tuntui. Itselläkin oli silloin pieni poika ja ulkomailla asuttiin niin jotenkin samaistuin siihen, ihan sydämeen koski sitä ajatellessa ;-( Mutta hyvä tosiaan että selvisitte säikähdyksellä <3 varmistakaa tuo parveke nyt samalla turvalliseksi.
Sydän alkoi hakata tätä lukiessa... Ahdistavaa.
Kiitos vinkeistä. Täytyy todellakin käydä ostamassa. Miten voikaan niin pienessä hetkessä meinata kaatua koko elämä. Aivan kamalaa. :(
Ap
Meillä kahvat irrotettu ja parvekkeen ovessa turvaketju. Samoin ulko-ovessa.
Just tuon vuoksi me ollaan ruuvattu ihan vaan yläkerran ikkunoihin hakaset niin ylös, ettei lapsi yllä niihin edes tuolilta.
Nyt vaan odotellaan, että joku vauhko osuu paikalle vaatimaan lastensuojeluilmoitusta sinusta, koska jätit lapsen hetkeksi vartioimatta.
0/5. Huonompikin äiti jo tajuaisi tuollaisesta, että nyt se känny v**tuun ja av-kiinni.
Ei kai taas potentiaalinen killer tämäkin