Polje perkele!!!
Polje sitä pyörää!!! Jos et polje, se pyörä pysähtyy ja kaatuu!!! Polje ja ohjaa!!!! Katso minne menet!!!! OHJAAAA!! Voi helvetti, katso minne menet ja voi juma****a ohjaa!!!!!!
Opettelemme ajamaan ilman apupyöriä. En voi lapselle huutaa, joten pakko saada tämä systeemistä ulos. Kiitos ja anteeksi.
Kommentit (15)
Niinpä, kun niiden lasten puolesta ei voi tehdä kaikkea. Itse se on opeteltava.
Ja kyllä ne oppii.
Vierailija kirjoitti:
Saat anteeksi.
Kiitos.
Tämä on kovin rankkaa. Melkein toivon, että olisi joku kurssi minne lapsen voisi viedä oppiin. Ettei itse vaan tarvitsisi... ;-)
ap
Otettiin apupyörät ja polkusimet pois ja lapsi ajeli kaksi päivää pyörällä kuin polkupyöränä. Oppi pitämään tasapainon. Sitten mies laittoi polkusimet takaisin ja lapsi lähti ongelmitta ajelemaan.
Itse opettelin aikanaan ajamaan ilman apupyöriä mäessä. Vauhti oli sopiva ja helppo pysyä pystyssä. Kun olin oppinut ajamaan loivaan alamäkeen onnistui pyöräily missä vain.
Tsemppiä ap. Jos yksi tapa ei toimi niin kokeile toista.
Ja harjoittele sen pennun kanssa muualla kuin yleisellä kevynliikenteen väylällä. Pienelläkin pyörällä päälleajaminen sattuu tosi kipeästi jalankulkijaan. Seuraavalla kertaa paiskaan pennun pusikkoon.
Pitäisi huutaa monelle naisellekin, kun tokkuroidaan lähes kävelyvauhtia ja pyörä heiluu melkein laidasta laitaan aina sitä mukaa, kumman jalan puoli tekee polkuliikkeen
Vitonen korjaa siis polkusimet pois ja ajeli kuin potkupyörällä...
Vierailija kirjoitti:
Vitonen korjaa siis polkusimet pois ja ajeli kuin potkupyörällä...
Ne on polkimet :D
Onkohan tuossa ilmapiirissä tilaa opetella rennolla ja mukavalla fiiliksellä pyörää ajamaan 😔.
Vanhempi konahtelee 😞...😶 ja siltä menee hermot. Lopeta ainakin kiroilu. Fiksut ei kiroile.
Muistatko omasta lapsuudestani, kun opettelit ajamaan fillarilla? Se oli toistoja, paljon toistoja.
Tää on hauska! Onnea opetteluun :)
Meillä on koko kesä vedetty potkupyörällä ja lapsi ei muuta haluaisikaan kuin sillä mennä hirveää vauhtia pitkin alamäkiä. Se tasapaino periaatteessa on. Mutta kun pitäisi sekä polkea ja ohjata unohtuu tasapaino sekä polkeminen. Äidin pitäisi työntää vauhtia, kun potkuttelemalla on lapsen mielestä ilmeisesti helpompaa ja pääsee vähemmällä työllä??
Maalla me vedellään kevyenliikenteen väylällä ihan rauhassa. Eilenkin vain yksi lenkkeilijä ja kaksi pyöräilijää meni ohitse. Onneksi. ;D
ap
Vierailija kirjoitti:
Onkohan tuossa ilmapiirissä tilaa opetella rennolla ja mukavalla fiiliksellä pyörää ajamaan 😔.
Vanhempi konahtelee 😞...😶 ja siltä menee hermot. Lopeta ainakin kiroilu. Fiksut ei kiroile.
Muistatko omasta lapsuudestani, kun opettelit ajamaan fillarilla? Se oli toistoja, paljon toistoja.
Voi että. Luitko alkuperäisen viestini ihan huolella?
ap
Saat anteeksi.