Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

" synnytys kesti 3vrk" - yleensä tämä väite ei pidä paikkaansa jos

Vierailija
01.06.2007 |

katsoisi äidin papereita. Jos supistelee, niin kuin joskus tekee, päiviä vaikka ei mitään tapahdu ja nukut välillä niin ei voida laskea niitä tunteja synn kestoon. Aina kun on nukkunut 2-3t alkaa uusi laskenta. Tai aina on jossain joku väli (4-5-6t) kun ei supistele säännöllisesti, ei silloinkaan sitä voi laskea synn kestoon.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska oli supistellut niin kauan. Mutta papereihin oli merkattu että kesto olikin " vain" 11 tuntia, tuntui väärältä. Kätilö kuitenkin selitti että olin nukkunut välillä (vaikka huonosti) ja kerran oli ollut parin tunnin supparitauko (tai niin et ne tulivat 15min välein).

Vierailija
2/5 |
01.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos joku kysyy, ja on tarpeen tietää, niin sanon että minulla kesti 3vrk, koska minusta se kesti sen aikaa, nukuin kahtena yönä ehkä yhteensä sen 4h..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös se kesto lasketa siitä veden menosta? Ihan mahdollista siis.

Vierailija
4/5 |
01.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaverilla meni myös muutama päivä ennen vedet...

Vierailija
5/5 |
01.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ei ole koskaan alkanut synnytys lapsiveden menolla. Eka synnytys kesti 38 tuntia ja tuntuisi kyllä kauhealta ajatus, että se olisi kestänyt yhtään pitempään. Koko ajan supisteli säännöllisesti enkä nukkunut koko aikana yhtään. Ja tuo tuntimäärä laitettiin synnytyksen kestoksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi yhdeksän