Vauvan mahakivut, vinkkejä kiitos!
Hei nyt vinkkejä!
Esikoiseni täyttää tällä viikolla 4 viikkoa. Aloitimme siinä 2 viikon iässä D tipat. Ostin Rela tippoja missä on maitohappobakteeri lisänä. No heti tippojen alotettua alkanut mahakivut vauvalla. Nyt jätin 3 päiväksi pois tipat, mutta ei mitään huomattavaa eroa. Aloitin tänään taas uusilla tipoilla. Ostin tällä kertaa bioteekin D tippoja mitä riittää antaa vain 1 tippa päivässä, ja tosi monet ovat suositelleet tätä kyseistä merkkiä.
Vauvalta tulee kyllä kakkaa ja pissaakin. Mutta yleensä kun alkaa yrittää tehdä kakkaa niin alkaa huutaminen. Näköjään sattuu sen kakan vääntäminen ja piereskely. Välillä ei onnistu imetys kun pikkuinen huutaa vaan mahakipua.
Päivittäin pumppaan vauvan jalkoja ja hieron mahaa. Kuulemma vauvan jalkojen pumppaaminen auttaa ja niin on muutaman kerran auttanut jolloin on tullut kaikki ilmat pihalle ja poika ollut hyvin tyytyväisenä.
Kyselisin teiltä vinkkejä/neuvoja? Tuntuu vaan niin pahalta katsoa kun toinen kärsii kivuista.
Ainiin ja kyllä röyhtäytän aina, ja olen välillä imettänyt samasta rinnasta pari kertaa peräkkäin ettei menisi ilmaa. Onko tämä normaalia vauvalle, kysyy esikoisen saanut? Olen myös lukenut vyöhyketerapista, onko kellään kokemuksia? :)
Pitäisikö omasta ruokavaliosta jättää maitotuotteet hetkeksi pois? Soitan kyllä neuvolaan ja kysyn sieltä kanssa mutta aina parempi saada omakohtaisia kokemuksia!
Kiitos neuvoista! :)