Eihän stressi voi aiheuttaa keskenmenoa tms.?
Olen 16 viikkoa raskaana ja kokenut tässä viikon sisällä sellaisen pläjäyksen vastoinkäymisiä ja mieletöntä pelkoa ja stressiä (verrattavissa esim. todella läheisen henkilön kuolemaan), että alkaa stressaamaan sekin, voiko tästä olla jotain peruuttamatonta haittaa vauvalle. Jouduin myös tekemään parin päivän ajan fyysistä työtä enemmän kuin normaalisti, vältin kyllä pahimmat kantamiset ja muut mutta kyllä se rankkaa oli kun ei ole pitkään aikaan sellaista tehnyt.
On ollut jos jonkinmoista nippailua ja selkäsärkyä, mutta niitä on ollut aikaisemminkin, enkä nyt osaa sanoa mikä voisi johtua stressistä tai rasituksesta ja mikä on normaalia raskauden tuomaa epämukavuutta... Mietin, että kannattaisiko tässä tilanteessa soittaa neuvolaan ja kysyä että pääseekö vaikka sydänääniä kuuntelemaan, että saisi mielenrauhan, vai olisiko se ihan typerää?
Tilanne stressin kannalta alkaa olla hiukan rauhoittunut, mutta pelottaa silti. Omakohtaisia kokemuksia raskausajalla tapahtuneista kamalista asioista?
Tuskin stressi yksinään keskenmenoa voi aiheuttaa, mutta kyllä tuollaisessa tilanteessa on ok käydä kuuntelemassa sydänäänet mielenrauhan vuoksi. Jos supistelee, kannattaa käydä ihan lääkärissä. Voi katsoa onko paikat kiinni ja kirjoittaa pari päivää saikkua, että saat levättyä.