Mitä keinoja lääkärillä on vaikuttaa raskaana
Kommentit (3)
Voisin kuvitella seuraavia
-söpöt vauvakuvat seinällä
-keskustelu
-ultra ja samalla kehuskelu kuinka hienosti sydän sykkii ja sikiö liikkuu, ruudun näyttäminen
-harkinta-ajan asettaminen
Minulle sattui tällainen ei -toivottu-raskaus ja nyt oli syypää lääkäri. Teki liian hätäisen diagnoosin ja kehotti jättämään pillerit pois. Olo kyllä koheni, mutta tulin raskaaksi.
Keskussairaalasta soittivat tutkimuksista ja silloin sanoin hoitajalle, että luulen olevani raskaana.. Hetken oli hiljaa ja sitten kysyi, pidätkö vai otetaanko pois? Epäröin.. Lääkäri soitti ja teki selväksi, että se on luultavasti viimeinen, minkä tulen koskaan saamaan, että mieti hyvin tarkkaan päätöstäsi.
Kummasti se pani ajatukset uuteen kuosiin.. Tuokaan lääkärin mielipide ei pitänyt kutiaan, sillä minulla ei ollutkaan endometrioosi vaan diskuliitti, mikä paljastui kolmen lapsen ja paksunsuolen puhkeamisen jälkeen..että silleen tuli sekin abortti sivuutettua..enkä kadu. Olen ollut ihan tyytyväinen päätökseeni kahdenkymmenen vuoden jälkeen.
Ei mitään. Lääkärin tehtäviin ei kuulu ottaa kantaa toisen päätöksiin, ainoa tehtävä on kertoa faktat ja suositella jotakin keinoa, mutta mitään syytä lääkärillä ei ole myötäillä tai yrittää muuttaa toisen päätöstä.