Miten kehittyä laulamisessa?
Laulan nuotilleen ja minulla on hyvä ääni. Tekniikkani on kuitenkin pielessä, ku kurkku kipeytyy, enkä saa kaikkia ääniä puhtaasti. Miten siis voisin kehittyä nopeiten?
Kommentit (4)
Tuskinpa tuohon on nopeaa ratkaisua. Ammattitaitoista laulunopettajaa siihen tarvitaan.
Otat laulutunteja ammattilaiselta. Nyt on haku menossa kansalaisopistoihin, seutuopistoihin mitä näitä nyt onkaan. Lisäksi AMK ottaa oppilaita joiden opettajina toimivat musikkipedagogiopiskelijat, tietysti vain niissä missä kyseinen linja on.
Lisäksi on mahdollisuus ottaa yksityistunteja. Kysellä voi musiikkioppilaitoksista tai viedä niiden ilmoitustaululle ilmoituksen.
Itse ilmottauduin laulutunneille tällä viikolla. Olen mielestäni kehittynyt viime vuosien aikana äänenkäytössä ja tulkintaa olen kehittänyt, laulan kuulemma hyvin ja nuotilleen. Kehittymisen ovat myös muut huomanneet. Laulaminen on mukava harrastus.
Kipu kertoo, että jännität lihaksia. Sun pitää saada kurkku, kasvot ja kieli rennoiksi ja muutenkin lämmitellä vähän kroppaa ja ääntä ennen laulamista. Kurkunpään pitäisi voida levätä hieman alhaalla, ei väkisin painaen, vaan rennosti. Mulla auttaa, että kuvittelen että se on tosi painava. Samalla hyvästä hengitystekniikasta pitäisi pitää huolta. Jos hoksaat nämä, äänten tuottaminen helpottuu kuin itsestään ja ääni soi kauniimmin, ylänuotteja ei tarvitse pinnistää. Kuulostaa yksinkertaiselta, mutta ei välttämättä ole. Laulutunnit ei ehkä ole huono ajatus, ajattelin ottaa itsekin.
Kokeile laulamista.