Sukulainen Kelalla töissä
Miten otan selvää, ettei ole käynyt minun tiedoissa. Sukulaiset tietää sellaisia asioita, mitä en ole kertonut. Miten ylipäätään estän tämän henkilön käsittelemästä tietojani?
Kommentit (14)
Et mitenkään. Pääsee kyllä tietoihisi käsiksi halutessaan, jos tietää henkilötunnuksesi.
Kysyt lokitiedot kelalta. Tuskin kukaan on nykyään enää niin urpo että katselisi toisten tietoja kun siitä jää ikuinen sähköinen sormenjälki. Voit myös ottaa yhteyttä Kelaan ja kysyä kuinka voit jäävätä tuon henkilön asioistasi.
No riippuu, mitä tekee siellä? Jos siivoaa niin ok. jos taas on etuuskäsittelijä, niin voi katsoa tietojasi käsittääkseni. Itselle osui kerran miehen veljen vaimo asumistukipäätöksen tekijäksi sattumalta:)
Uskaltaako joku oikeesti turhaan toisten tietoja katsella? Siitä jää meinaan jälki.
Niin jää ja joissakin järjestelmissä vaaditaan vielä selitys, miksi on katsellut tietoa.
Siitä on tullut tuomioita, jos on katselut toisten tietoja ilman asiaa. Vaikka olisi pääsykin. Ja jos on asiaakin, tietojen levittelystäkin voi tehdä kantelun.
Kela tutkii pyynnöstä, onko ko. sukulaisesi katsellut tietojasi ja ketkä ylipäätään ovat asioitasi käsitelleet. Tällaisen tietopyynnön voit tehdä ottamalla yhteyttä Kelaan (puhelinsoitto tai toimistossa käynti), minkä perusteella Kela on velvollinen asian tutkimaan. Jos sukulaisesi narahtaa tietojen katselemisesta, sanktio tulee (varoitus tai jopa kenkää).
Minulla taas on sukulainen töissä kotikaupunkini työkkärissä. Ei olla läheisiä, eikä hänen pitäisi tietää asioistani mitään. Kummasti vaan tiesi, kun sukujuhlissa törmättiin, että missä olen ollut viimeksi töissä ja koska olen jäänyt työttömäksi. Hänen ei ylipäätään olisi pitänyt tietää edes sitä, että olen työttömänä. Herätti kyllä epäilyksiä...
Vierailija kirjoitti:
No riippuu, mitä tekee siellä? Jos siivoaa niin ok. jos taas on etuuskäsittelijä, niin voi katsoa tietojasi käsittääkseni. Itselle osui kerran miehen veljen vaimo asumistukipäätöksen tekijäksi sattumalta:)
Oikeesti? Luulisi että ammattilainen olisi jäävännyt itsensä asian käsittelystä.
Miehen veli perheineen ei kumminkaan ole mikään satunnainen tuttavuus.
Kelan systeemi on tosisaan sellainen että lokitietoihin jää jälki, minkä nimisen henkilön tunnareilla on sun tietoja luettu. Ja sinulla on oikeus saada pyytäessäsi tämä tieto. Ihan yksinkertaista eikä tarvi mitään rikosepäilyjä tsi muita kommervenkkejä esittää. Luultavasti on lukenut ja kohtahan asia selviää.
Eräs tuttavani on eläkkeellä ja ajaa 70k autolla, viettää kuukausia talvisin espanjassa, omistaa kakkosasunnon järven rannalla jne.
Hän kysyi ihan puoliksi huvikseen verotoimistosta, että kuka on hänen tulotietojaan kysellyt. Naapurin samanikäinen rouva oli. Eivät oikein enää ole kavereita. Jokin rupes häiritseen ystävyyttä.
Jääkö terveyshuollossa jälki myös?
Vierailija kirjoitti:
No riippuu, mitä tekee siellä? Jos siivoaa niin ok. jos taas on etuuskäsittelijä, niin voi katsoa tietojasi käsittääkseni. Itselle osui kerran miehen veljen vaimo asumistukipäätöksen tekijäksi sattumalta:)
Epäilen vähän tätä. Olen itse töissä terveydenhuollossa enkä ota ketään tuttua tai siskonkumminkaimaa asiakkaakseni kun nimeltä siis jo tunnistan potilaslistasta. Kerran tuli vahingossa yksi tuttu josta en ollut tunnistanut nimeä.
up