Kuopiossa viisi vuotta vanhassa kuolussa sisäilmaongelmia
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Martti-Ahtisaaren-koulua-piti-jo-kor…
Hienoa rakentamista!
Kommentit (14)
Miksi en saa tuota linkkiä kopioitua kunnolla? :o
Meillä 5v vanhassa toimipisteessä jo kertaalleen vaihdettu villat ja seinät ja silti toinen toimisto käyttökiellossa.
Tampereelle rakennettiin 2013 uusi Tipotie-niminen terveysasema. Sieltäkin jo löydetty jostain seinästä kosteutta kun tietyntyyppisellä sadesäällä kuulemma vesi valuu rakenteisiin. Miksei vain tehdä ihan normaaleja kattoja, jotka fiksustti viettävät alaspäin, ilman suurempia kikkailuja.
Nuo ilmenevät aina naisten työpaikoilla
Kaverin mies (jolla on oma rakennusfirma) oli fb.ssa joskus kommentoinut tuon tyyppisen uutisen, että itse eivät ole tilanneet kuivaa rakennusta.
tänäpäivänä kuulemma voidaan rakentaa siellä pressun alla, mutta se pitää erikseen pyytää (maksaa).
Et ihan oma vika jos ei tilaa rakennusta kuivana :O.
Eläköön julkisten hankintojen kilpailutus ja virolaista työvoimaa käyttävät halpafirmat!
Lahdessa Jalkarannan monitoimitalossa havaittiin ekat kosteusongelmat jo siinä vaiheessa, kun koulua oli käyty kokonainen kuukausi. Tuliterä talo oli täynnä kosteus- ja muovimattoliimaongelmia.
Rakennusfirmat on saatava vastuuseen! On myös käytettävä vain luotettavia firmoja. Yritetään vaan päästä halvalla ja hups, tehdään työkyvyttömiä aikuisia.
Koulu valmistui viisi vuotta sitten - sisäilmaongelmia jouduttiin jo korjaamaan
Kuopiolaisen Martti Ahtisaaren koulun lasten vanhemmille kerrottiin korjaustöistä tiistaina. Voitto Räsänen kummasteli, miksi lattiapintoja oli asennettu, vaikka betoni ei ollut riittävän kuivaa. Kuva: Matias Honkamaa
Vuonna 2011 valmistunutta Kuopion Martti Ahtisaaren koulua jouduttiin korjaamaan sisäilmaongelmien vuoksi tänä kesänä.
Eija Vaskelaisen kuudetta luokkaa käyvä lapsi parani kesäksi, mutta tyypilliset sisäilmaoireet palasivat ensimmäisen koulupäivän jälkeen.
– Talvella hänellä oli päänsärkyä, väsymystä, kurkkukipua, silmäoireita ja uupumusta. Koulun jälkeen toipumiseen meni kaksi tuntia.
Korjaustyöt kuuluivat Lemminkäiselle, jonka elinkaarimallilla rakentama koulu valmistui vasta viisi vuotta sitten.
Kiinteistöpäällikkö Mika Kukkosen mukaan kosteusmittaukset tehtiin ennen pinnoitusta. Kaikki näytti siinä vaiheessa hyvältä.
Rakenteisiin paikoin ilmaantunut kosteus ilmeni myöhemmin välipohjaa kannattavista deltapalkeista. Betoni valettiin näiden onttojen teräspalkkien sisään. Niissä on isot reiät, jotta betoni kuivuisi.
– Rakennusvaiheessa ei huomioitu, että deltapalkkirakenne työntää sieltä kosteutta pidemmän aikaa.
Elokuun alussa päättyneissä korjauksissa kosteutta poistettiin lämmittämällä.
– Ilmanvaihto pidetään toistaiseksi jatkuvasti päällä terveellisten sisäilmaolosuhteiden turvaamiseksi.
Hän arvelee, että korjauksia jouduttaneen jatkamaan.
Kukkonen kertoi korjauksista vanhempainillassa tiistaina.
Vanhempien joukossa oli rakennusalan ammattilaisia kuten pitkään yrittäjänä toiminut Voitto Räsänen. Hänen mielestään hitaasti kuivuvissa deltapalkeissa on selittelyn makua.
– Rakennekosteus saadaan pois kuivattamalla, mutta kosteus pitää ensin mitata tarpeeksi syvältä.
Tuo kuopion koulu on elinkaarikoulu eli Lemminkäinen on sen rakentanut ja omistaa kiinteistön. Kaupunki vuokraa sitä. Eli Lemminkäisen piikkiin menee. Ongelma tuossa taitaa olla se, että ei ät tahdo myöntää ongelmaa ja sen myötä sitä korjata. Lapset ja henkilökunta sitten kärsii siitä
Vierailija kirjoitti:
Tampereelle rakennettiin 2013 uusi Tipotie-niminen terveysasema. Sieltäkin jo löydetty jostain seinästä kosteutta kun tietyntyyppisellä sadesäällä kuulemma vesi valuu rakenteisiin. Miksei vain tehdä ihan normaaleja kattoja, jotka fiksustti viettävät alaspäin, ilman suurempia kikkailuja.
Tätä minäkin ihmettelen, eikö nyt voitaisi vaan rakentaa taloja. Siis taloja, joissa on neljä kivi/betoni/puuseinää ja harjakatto. Pitääkö aina olla näitä moderneja virityksiä, joissa seinät on ikkunoita ja katot viettää suuntaan ja toiseen ja mutkien kautta sinne tänne ja niissäkin pitää olla ikkunoita. Sitten pitää silti olla energiatehokasta ja koneellista ilmanvaihtoa ja puhuri vaan käy kun märkien eristysten läpi imetään homeitiöistä korvausilmaa sisään.
Sisäilmaongelmia aiheuttaa eniten naisille tyypillinen hysteerisyys ja voimakkaat tökötit joita tunkevat tukkaansa. Tuuheahiuksinen hyväntuoksuinen blondi on sisäilmaongelma.
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Martti-Ahtisaaren-koulua-piti-jo-kor…