Saako teillä lapset/nuoret kesälomalla valvoa miten sattuu?
Kun meillä on tälläinen uusioperhe ja miehen 12v valvoo yöt läpeensä ja sitten makaa päivät sängyssä. Viime yönä valvoin itse,kun heräsin siihen, että kolistelee jotain kynäpurkkeja ja kuulosti siltä kuin kaataisi jostain kupista noppia pöydälle. En tiedä mistä se ääni oikeasti tuli, mutta kuulosti samalta kuin joku kymmenen noppaa tippuisi pöydälle yhtäaikaa. Whatsapin mukaan on ollut vielä ainakin neljältä hereillä.
Enkä tiedä minkä verran voi ja kuuluu puuttua. Eilen illalla yhdeksältä mies hermostui,kun lapsissa oli hänen mukaansa liikaa virtaa ja sanoi, että herättää ne aamulla viideltä niin on väsyneitä illalla ja lisäsi perään, että "kun nyt maataan päivät sängyssä niin yhdeksältä on liikaa energiaa". Sanoin siihen, että ei täällä makaa kuin yksi lapsi sängyssä koko päivän. Eilenkin omani oli olleet pystyssä puoli yhdeksästä asti ja aivan koko päivän olleet ulkona. Ei sanonut siihen mitään sitten enää, mutta tämä miehen 12v saa olla miten vain ja maata kännykällä yöt ja päivät eikä siihen saa puuttua eikä siitä saa oikein edes sanoa. Sen täytyy vain saada olla. Muut menee ja touhuaa eestaas koko ajan jotain eikä siinä ole väliä mielestäni sillä, että välillä pelaa kännykällä tai pelikoneellakin,kun suhteessa siihen pelaamiseen on niin paljon sitä muuta menoa ja ulkona ovat tosi paljon.
Oma vanhin lapseni on samanikäinen ja puuttuisin välittömästi,jos valvoisi öisin noin. Enkä hyväksyisi tuota sängyssä makaamista ja kännykän jatkuvaa tuijottamistakaan. Tälläkin viikolla ollut mahtavat ilmat ja yksi ei ole poistunut juuri sisätiloista.
Kommentit (22)
Meillä myös 12-vuotias. Vapaammin saa valvoa nyt lomalla kuin kouluaikana, mutta menee kyllä viimeistään 11-12 nukkumaan. Ei ole valvonut öitä enkä sellaista sallisikaan. Elektroniikan käytölle on laitettava rajat, jos sen kanssa homma lähtee lapasesta. Meillä ei ole addiktoitunut vielä puhelimeen tai someen, joten tiukkoja rajoja ei ole tarvinnut laittaa, mutta laittaisin heti, jos homma menisi tuollaiseksi, että koko yö valvotaan.
Lomalla on tärkeää antaa nuorenkin lomailla ja rentoutua, joten joka päivä ei musta tartte olla ohjelmaa. Välillä voi vaikka lueskella tai kattoa leffoja koko päivän, mutta sellainen ei voi jatkua koko lomaa. Pidän huolen siitä, että myös ulkoillaan ja liikutaan.
Ei saa. Miehen lapset ( 8v ja 5v) ovat saaneet lomalla valvoa yhdeksään, arkena menevät kahdeksan aikaan. Paitsi kerran kun mun 2v piti käyttää illalla päivystyksessä ja siellä meni myöhään niin valvoivat kymmeneen (mulla ei ole autoa eikä ajokorttia, siksi miehen oli pakko olla mukana ja 2v oli 40 asteen kuumeessa).
"Makaa kännykällä"?
Meillä vasta 5 ja. 6v lapset mutta en usko, että 12 v iässä annan kesälomalla valvoa kovin paljon myöhempään kuin muulloinkaan. 1-2h päälle arkinukkumaanmenoajan. Ei aikuisellekaan tee hyvää sekoittaa rytmiä ja lapsi kärsii siitä vielä enemmän.
Poikkeuksena toki jotkut kesän erityishetket kuten juhannus ja jotkut reissut.
Kyllä tuohon 12v yökukkumiseen pitää puuttua ja uusperheessä mielestäni molemmat vanhemmat ovat "ojentamiseen" oikeutettuja. Jos ei ole niin ei tule kyllä toimimaan tuo kuvio.
Saa valvoa. Valvon itsekin. Ja tässä helteessä saa muutenkaan mitään nukuttua kun yötä päivää sisälämpötila melkein 30 astetta.
Ei tietenkään mitään ohjelmaa koko ajan eikä muutenkaan niin tarkkaa, mutta onhan toi nyt ihan leväperäistä,kun koko loma mennyt nyt noin. Siis ellei ihan konkreettisesti ole mennyt jonnekin esim. särkänniemeen tai lintsille niin eipä juuri huoneesta poistu. Ei tosin harrasta talvellakaan mitään ja kaikki sosiaalinen elämä on puhelimessa. Se on siis tuota samaa myös kouluaikana, mutta ei tietenkään voi millään valvoa noin myöhään öisin.
Mutta siis kaikkinensa se puhelin ja some hallitsee koko elämää.
15v ja saa valvoa.
Tunnollinen poika koko kouluvuoden ja muutenkin. Normaalisti menee 21.30 mennessä nukkumaan koulupäivinä ja nousee todella ajoissa aamulla ihan itsenäisesti, ei tartte herätellä.
Valvoo 01 paikkeille ja herää puolen päivän hujakkeilla.
Ysille menevälle teinille viimeisiä ns vapaita kesiä kun ei kesäduunia tms.
Nauttikoon! :)
aloittanut kirjoitti:
Mutta siis kaikkinensa se puhelin ja some hallitsee koko elämää.
Vanhempien on tähän puututtava ja laitettava asiale stoppi. Vanhempana pitää uskalta puuttua eikä pelätä nuoren suuttumusta.
Vierailija kirjoitti:
Saa valvoa. Valvon itsekin. Ja tässä helteessä saa muutenkaan mitään nukuttua kun yötä päivää sisälämpötila melkein 30 astetta.
Meillä on kyllä sisälämpötila oikein hyvä eikä yhtään liian kuuma nukkua. Ja toi 12v kulkee villapaidassa ja pitkissä housuissa ulkonakin, jos sinne eksyy niin sen ei kai ole kuuma.
vapaammin toki, muttei ihan miten vapaasti tahansa.
Pienillä on ollut nukkumaanmenoajat, isommat ovat saaneet valvoa ja nukkua varsin vapaasti. Viimeisellä lomaviikolla on sitten palauduttu takaisin ruotuun. Hienoja ihmisiä noista kaikista on kasvanut. Jo omat vanhempani tapasivat sanoa, että kun nuori ihminen nukkuu, se on kuin panisi rahaa pankkiin.
Meillä 12 ja 13 - vuotiaat valvovat puolille öin ja nukkuvat kahdeksaan-yhdeksään aamulla. Ei yöllä tapahdu mitään missä pitäisi välttämättä mukana olla. Ovat toki tabletilla ja puhelimella vapaasti ja aika paljon. Kun koulut alkaa, rytmi aikaistuu tunnilla- kahdella.
Saa, yläkoululaiset tytöt. Toinen menee nukkuun puolilta öin, toinen neljältä.
7- ja 9-vuotiaat saa valvoa n. puoleen yöhön jos haluaa katsoa vaikka leffaa. Yöllä ei pelata eikä räplätä kännykkää, päivällä saa kunhan myös ulkoilee kunnolla, puistoa, jalista, pyöräilyä, uintia yms. Luulen että suurinpiirtein sama linja pitää meillä tulevaisuudessakin. Teinin antaisin valvoa ehkä kahteen korkeintaan ja kiskoisin viimestään yhdeltätoista pois sängystä.
15-v menee nukkumaan lomalla puoliltaöin, herättelen klo 12 jos ei ole herännyt itse.
14v on saanut valvoa. Suurin valvottaja on amerikkalaiset kaverit.
Saavat valvoa ja nukkua, mutta hiljaisuus tässä huushollissa on puolestayöstä aamukahdeksaan. Silloin ei häiritä muita kolistelemalla tai kuuntelemalla musiikkia muuten kuin kuulokkeilla. Ja jos on jotain menoja päivällä, tietää sitten järjestellä nukkumisensa niin että on ajoissa kyydissä mukana, tai jää ulkopuolelle. En ala isoja teinejä hätistelemään, jos nukkuu pommiin niin oma vika.
Saa. Muistan itsekin miten teininä parasta oli se kun sai valvoa kesäyöt.
Ihania nämä uusioperheet, joissa on minun lapset ja sinun lapset ja minun lasten säännöt ja sinun lasten säännöt ja ehkäpä vielä yhteistenkin lasten säännöt. Ei ihme, että lapset ovat sekaisin ja oireilevat tai sitten oppivat käyttämään hyväkseen tilannetta, koska perheen aikuiset eivät pysty sopimaan yhteisistä kasvatusperiaatteista. Onnea vaan tulevaisuuteen, kun lapset tulee pahimpaan murrosikään.
Puloilta öin teinit nukkumaan, jos ei mitään erityistä. Nukkuvat sitten 11-12.
Saa