Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muistatteko lapsuutenne, ja sen kun olitte peruskoulussa? Kuinka ihanaa oli kun oli kesäloma?

Vierailija
27.06.2016 |

Monet vanhemmat tuntuvat unohtaneet sen kuinka raskaita kouluvuodet oli, ja kuinka tarpeeseen se pitkä ihana kesäloma oli lapsena ja nuorena. En ymmärrä miten se on mahdollista. Valittavat että kesäloma on liian pitkä ja suunnittelevat lapsille kaikkea ohjelmaa joka muistuttaa koulunkäyntiä aikasine aamuineen, eivätkä anna lastensa nauttia vapaudesta edes kesällä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun teini saa olla vapaasti koko loman. Niin kuin minäkin sain olla 70-80-luvuilla.

Vierailija
2/5 |
27.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset valittaa, että on tylsää eikä mitään tekemistä. Varsinkin näin sadepäivinä. En muista mutä olen itse tehnyt lomilla lapsena, mutta ei ollut kännyköitä eikä pädejä. Nyt nämä vaan pelaavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä muistan sen tylsyyden.

Vierailija
4/5 |
27.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä muistan pitkät kesäpäivät meren saaressa mökillä. Saunaa lämmitettiin vähintään kaksi kertaa päivässä ja uiminen oli pitkälti päätyö. Sadepäivinä istuin sisällä lukemassa vanhoja Aku Ankkoja ja muita lehtiä. Minulla ei ole koskaan ollut tylsää, jos vain on tarpeeksi lukemista. Ja radio oli aina auki, sitä tuli kuunneltua paljon. Kävelemässä käytiin niin omilla tiluksilla kuin muidenkin mailla, pitkin polkuja tietenkin. Metsämansikoita syötiin isot kasat, kun ne kypsyivät. Äiti keitti mustikkasoppaa ja tyrnimarjapuuroa ja ne olivat hyviä. Rymd-mehu oli pahaa, mutta sitä kuitenkin janoon juotiin, koska Rymd-pussit olivat keveitä kuljettaa mukana. Vesi haettiin isän synnyinkodin kaivosta toisesta saaresta vanhaan maitotonkkaan, ja vesi pysyi todella kylmänä ja raikkaana, vaikka tonkka sisätiloissa olikin. Pimenevien iltojen aikaan sytytettiin paljon kynttilöitä valoa antamaan. Se oli tunnelmallista ja romanttista, ihan erilaista kuin kotona. On ikävä niitä aikoja, joskus jopa ihan itkettää, kun niitä muistelen. Ei niitä enää takaisin saa.

Vierailija
5/5 |
27.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, ei mullakaan koskaan tylsää ollut, luin kirjoja jos ei muuta keksinyt. Pääasia ettei kouluun tarvinnut mennä, aamulla sai nukkua.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän seitsemän