Pikaviestittely (whatsapp yms.) pilaa lasten äidinkielen taidot
Nykylapset altistuvat hätäisesti kirjoitetulle pikasuomelle. Kun näpyttelet perheellesi vähän sinne päin olevan ryhmäviestin, sinäkin hämärrät lastesi käsitystä siitä, mikä on hyvää ja normaalia suomen kieltä. Etenkin pilkun käytön osaaminen rapautumassa, koska on nopeampaa jättää pilkku vain tekstistä pois. Kun pilkkuja ei näe oikeissa kohdissa, ei oikeaoppinen kirjoitus pääse sisäistymään ja kierre on valmis...
Kommentit (7)
Se on totta. En ole lapsi, mutta panostan oikeinkirjoitukseen myös netissä. Siis myös whatsapissa. En laita joka ikistä isoa alkukirjainta, mutta yhdysviivat esimerkiksi kyllä.
Oma vanhempi on tärkeä malli. Jos äiti kirjoittaa noin, minäkin kirjoitan niin ja sitä rataa. Lapselle jää muistikuva tietyntyyppisestä keskustelusta.
Pikaviestimissä käytetty kieli on tärkeää siksi, että niissä lapsi osallistuu tekstin tuottamiseen itse. Totta kai romaanien luvusta on hyötyä, mutta montako kirjaa lapsi kirjoittaa? Niiden käyttötarkoitus on lähtökohtaisesti eri.
Pikaviestinten olemukseen kuuluu rentous, ja tarkoitan vain, että on syytä tiedostaa jokapäiväisessä käytössä olevan alustan vaikutus kielenkäytön omaksumiseen. Ihmettelen jopa, ettei tästä puhuta enemmän. Ap
Hyvä pointti, en ole miettinytkään asiaa. Esikoiseni siis on jo kouluikäinen ja hänen kanssaan kirjoittelen whatsuppissa ja myönnän, että pilkut jätän melkein aina laiskuuttani pois. Täytyykin alkaa tsemppaamaan.
Vastaväite. Olen nähnyt sukulaiseni teiniaikoinaan 90-luvun alussa kirjoittamia kirjeitä ihastukselleen. Kirjeissä oli paljon teinislangia ja kirjoitus- ja kielioppivirheitä, joiden syy ei voinut olla pikaviestittelyssä ja sen rappeuttamassa kieliopissa, eli osattiin sitä ennenkin.
N18
Eikä rapistu, jos huolehtii, että lapsi opettelee kirjakielen ja kieliopin ja ohjaa kirjallisuuden pariin.
Joo totta. Kirjoittaessaan "nähään kolmelt ota se kassi mukaan" aikuinen ymmärtää kirjoittavansa laiskasti ja ohittavansa oikeinkirjoituksen tietoisesti, mutta viestin saava tokaluokkalainen lapsi ei ole vielä kerryttänyt vastaavaa osaamista. Hänen näkökulmastaan tuo saattaa olla ihan yhtä hyvää suomea kuin kaikki muukin, koska tuleehan asia selväksi. Sitten samainen lapsi kirjoittaa koevastauksensa samaan tyyliin kuin kirjoittaisi omalle vanhemmalle.
Kuule, osta lapsellesi romaani, jota lukea. Ei muu maailma lakkaa kehittymästä sinun päähänpistojesi takia.