Jos aikoo kouluttautua tutkijaksi niin elääkö sillä palkalla?
koska en tod halua mihinkään yliopiston proffaksi siinä sivussa!
Kommentit (9)
No ei elä. Se on kutsumushomma toisin kuin sairaanhoitaja.
no kun nyt tää hallitus leikkaa niin paljon koulutuksesta, että vastaus on: vielä huonommin kuin aikaisemmin.
Tutkijoilla tuppaa olemaan opetusvelvollisuus. Tutkijan elämä on myös jatkuvaa apuraha-anomusten tekemistä, että jee. Myös sosiaalinen kanssakäynti on pakollista, kun pitää rampata erilaisissa konferenseissa ja muissa.
Aika harva yleensä saa tutkijan töitä.
Riippuu todella paljon alasta ja omista kyvyistä, ja hyvästä tuurista myös. mitään yleistä vastausta ei voi antaa, mutta yleisesti ottaen: ei elä.
Mitä olet ajatellut tutkia? Aloja on monia.
t. DI
Elää. Itse olen perheellinen tutkija. Tosin väitöskirja-ajan voi tehdä tosi tiukkaa. Siltä ajalta palkka on surkea ja apurahat tosi pieniä. Väitelleenä elää ihan ok, jos ei ota sitä huomioon, että kaikki duunit ovat määräaikaisia ja koko ajan saa olla tekemässä uusia rahoitushakemuksia ja/tai hakea opetuspaikkoja. Ja siis jos et tiennyt, niin tutkijan uralla se väitöskirja on pakko tehdä.
Itse asiassa tutkijan ei niin kovin paljon tarvitse opettaa. Mulla esim. ei tässä tutkijatohtorin pestissä ole lainkaan opetusvelvollisuutta. Eri juttu sitten, jos on yliassistentti tai lehtori.
Ois niin ihanaa nyhviä koko päivä omassa asunnossa tutkielmien maailmassa. Aah! ei tarvitsisi olla ihmisten kanssa tekemisissä, paitsi tietty niiden muiden tutkijahemmojen kaa! Ja ne ois vaan cool!