Pitääkö se 3 litraa olla pelkkää vettä?
Kun aina sanotaan että 3l/pvä pitäisi juoda, niin sisältyykö tuohon kahvit, teet ym myös, vai noiden muiden lisäksi vielä 3l vettä?
Kommentit (7)
Pelkkää vettä.
Ja jos kahvia juo, niin pitää periaatteessa juoda vielä enemmän.
Ja maa on täynnä ap:n kaltaisia pönttöjä, joilla ei ole mitään lähdekritiikkiä.
Vierailija kirjoitti:
Ja maa on täynnä ap:n kaltaisia pönttöjä, joilla ei ole mitään lähdekritiikkiä.
Tossa sun kommentissa ei ole yhtään mitään järkeä!
Ei todellakaan noin paljoa juoda vettä. Eri asia, jos hulluna liikkuu ja hikoilee, mutta sairasat juomistahan tuo on. Itse juon päivän aikana jo maitokahvia litran. Siihen kun vetta noin paljon niin huh venyy vatsalaukku ja aina maha täynnä vettä. Itse juon vettä ruokailulla pari lasillista ja pari lasillista muuten eli reilun litran päivässä.
Juot vettä tarpeeksi jos virtsa on oljen keltaista. Vaaleampi tarkoittaa liiallista veden juontia, tummempi liian vähäistä. Tutustu miten ADH säätelee munuaisten tubuluksia ja kokoojaputkea.
Noin paljon ei pidä juoda, tuo vesimäärä sekoittaa elimistön tasapainoa. Lue tämä HS:n juttu: http://www.hs.fi/hyvinvointi/a1456372293084
Kuka niin sanoo?