Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Aikainen ovulaatio
23.03.2016 |
Hei, lopetin ehkäisyrenkaan käytön 5.3 ja pientä tyhjennysvuotoa oli 7.-10.3. Epäilen vahvasti, että ovuloin jo 15.3 paikkeilla kipujen vuoksi ja rintani/nännini alkoivat aristamaan heti sen jälkeen. Kuinka mahdollista on, että ovulaatio on voinut olla noin aikaisin ja että siitä voisi raskautua?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Hei,
ovulaatiota ei voi itse diagnosoida kliinisten oireiden perusteella vaan siihen tarvitaan LH- hormionia mittaava testi.
Erilaiset tuntemukset kehossa voivat johtua ihan vain siitä, että hormonaalinen ehkäisy on lopetettu ja kehon omat hormonit alkavat vaikuttaa. Tuntemasi oireet voivat olla myös ovulaatiota ennakoivia tuntemuksia.
Hieman aikaisessa kierron vaiheessa tulleesta ovulaatiosta voi hyvin tulla raskaaksi. Ongelma on kovin myöhäisen ovulaation kanssa, jolloin munasolu helposti huuhtoutuu kuukautisten mukana pois eikä ehdi kiinnittyä kohtuun.