Onko tämä tapa isovanhemman oikeaa toimintaa+
Isompi lapsista kinuaa mummolta isoa 6-7 euron pääsiäismunaa ja mummo sanoi, ettei hän sitä osta. Vaan ne pienet munat saavat riittää. Syököön vaikka kaksi kerralla tuumii mummo.
Vaan nyt mummo onkin päättänyt antaa isommalle lapselle vitosen setelin, että voi jotain kivaa itselle sillä ostaa.
Mutta tuo tapa ei ole minusta reilua pienempiä lapsia kohtaan, että he saavat pelkät suklaamunat. Vaikka eivät vielä mitään tietenkään rahasta ymmärrä, niin tasapuolinen pitää minusta silti kaikille olla. Eli ei rahaa isommallekaan.
Kommentit (17)
Ostat tietysti itse lasten munat. Mummo sitten antaa lisäksi jotain jos haluaa/jaksaa/viitsii, mutta sen varaan et tietenkään pääsiäisenviettoanne laske.
Mummo on riittävän tasapuolinen jos pienemmät saavat rahaa kunhan pääsevät isomman ikään.
Joskus oltiin isovanhemmilla pääsiäisen aika, ja kyllä mulla oli suklaamunat mukana varoilta, mutta anoppi oli onnistunut ostamaan ihan mieluisan ja ikään sopivan munan, joten omat jäi kassiin.
Iän mukaan nuo menee. Pienet lapset eivät edes ymmärrä rahan arvoa.
Mummo toimii oikein, jos ei anna kenellekään mitään. Miniät vetää joka tapauksessa herneen nenään.
Meillä ei tenavat kinua isovanhemmiltaan yhtään mitään. Lapsen omat vanhemmat ostavat oman harkintansa mukaan lapsen toiveet, lahjat ovat lahjoja 😈
Rahan käyttö on perusteltua isommalle, jolla on näin oiva tilaisuus opetella rahan arvoa ja käyttöä.
On sulla murheet! Voi hyvää päivää!
Terveisin Mummo minäkin
Lasten iät? Onko isommat saaneet rahaa silloin kun ovat olleet pienemmän ikäisiä?
Hitto..pitääkö munkin vaatia tasapuolisuutta, kun en ole mummoilta mitään saanut, kun menivät kuolemaan ennen kuin minä ehdin syntyä?? Ja jos sisarukseni saivatkin..tästä tulee vielä sukusota..
Tasapuolisuus on hieno asia, mutta järkeäkin saa käyttää.. Ja mummon tehtävä ei ole opettaa lasta käyttämään rahaa. SE on sinun tehtävä, samoin kuin opettaa lapselle tapoja olla kinuamatta keneltäkään rahaa..
Voi hyvää päivää taas. Itsellänikin 3 lasta kaikki jo teini iässä. Mummu saa antaa rahaa tai olla antamatta ihan niinku tahtoo. Usein antaa eri summia teineille kyn eriaikaan käyvät. Eilen esim. Keskimmäinen haki mummulle 3 maitoa ja mummu anto 10€ ja loppurahat sai pitää. Viikko sitten anto esikoiselle 10€ pitsa rahaa kun kävi. Joskus antaa kokeista/todistuksista, kotitöistä yms. Joskus antaa jonku mukaan pullopussit ja sanoo et vie kauppaan ja saat rahat yms
Kyllä ne pienemmätkin varmasti sitten saa kun jotakin tajuavat. Turhaa niuhottamista ap. Otanpa tässä esimerkiksi viime joulun, kun mummo osti joululahjaksi vanhemmalle suksipaketin. Sinun mielestäsi siis vauvan olisi kuulunut saada samalla rahalla? Camoon.
Eli ap:n perhessä 1v ja 16v saavat samanarvoiset joululahjat ja rippijuhlissa joka lapselle pitää antaa sama lahja kuin konfirmoidulle. Onnea vaan.
Niin kauan kuin senttitasolla liikutaan, en olisi ollenkaan huolissani. Eri juttu alkaa olla sitten, kun yksi saa älypuhelimen ja toinen leffalipun.
Ihan eka opettaisin lapselle, etta kinuaminen on tosi rumaa.
Minusta tasapuolisuus pidemmällä aikavälillä riittää, kun on kyse eri-ikäisistä ja siten eri tarpeet omaavista lapsista. Vanhimman tarpeet ovat yleensä myös kalliimpia, joten jos nuorempien saamat jutut samalla lailla käyvät arvokkaammiksi sitten, kun tulevat samaan ikään, niin homma on ok. Tai että lapset pidemmällä aikavälillä saavat asioita yhtä lailla: yksi saa nyt, toinen kuukauden päästä jne. Toki asian voi lapsille selittää: "X sai nyt, kun Y sai viime kuussa".
Eihän syntymäpäivälahjojakaan (yleensä) osteta kuin sille päivänsankarille.
Tasapuolisia mummojen pitää kyllä olla tai toisen se onkin jotenkin hyvitettävä, vaikka omasta pussista.
Mulla on kaksi vanhempaa veljeä, jotka saivat synttärilahjaksi tikkarin ja 100 mk rahaa, ja minä en saanut mitään, kun mummo ehti kuolla kupsahtaa ennen kuin täytin vuoden.
Onneksi tapaan veljeni pääsiäisenä ja odotan jo nyt tikkarin maku suussa, satasia hopeatarjoittimelle.
Tasapuolisuus mummoilla kunniaan!!!
Elämä ei aina ole reilua.