Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten 200e saadaan riittämään kolmeksi viikoksi vaippoihin ja ruokaan?

Vierailija
04.06.2007 |

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
08.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä mennyt viimeset 2 viikkoo ruokaan ja pesuaineisiin ja vaippoihin noin 400e.. tosin käyty parit kerrat mäkkäris ja pari mässypäivää mahtuu...ja tuossa summassa on myös pari lasten dvd.tä ja muuta pientä sälää,mitä ei helposti edes hokaa,että niihinkin kuluu...

meitä on minä ja 3 lasta (16,12,3)

Vierailija
2/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutama erinlainen puurohiutalepaketti 1e kpl lidlistä, maito 0,60e täälläpäin ainakin, makaronipusseja ja spagettipusseja 4pps/e ja 2e. Jauheliha 1,99e pkt, perunoita, voita, ainakin peruselintarvikkeita saat tuolla summalla aika läjän joilla kyllä pärjää kolme viikkoa! Koita vähän laskea vaatimustasoa jos tuntuu ettei tuo summa piisaa. Ei kyljyksiä, viinoja, ravintolaillallisia niin riittää vallan mainiosti!!!!

Vierailija
4/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

syömme hyvin ja monipuolisesti ja noin 200e menee kahdessa viikossa.



Ennen kävimme s-marketissa ja meni melkein puolet enemmän rahaa, nyt käymme Lidlissä ja todellakin Lidl on halpa!

Vierailija
5/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Montako vaippaikäistä siis on? Ja montako syöjää? Tarvitseeko ostaa mitään muuta (esim. kk-siteitä, pesuaineita yms)?



Minä tekisin niin, että laaskisin ensin paljonko vaippoja tarvitaan ja ostaisin ne. Jäljelle jääneet rahat jakaisin per viikko ja miettisin sitten mitä sillä rahalla saa. Voisi olla hyvä idea " säästää" parikymppiä varmuuden vuoksi, jos tarvitseekin jotain ylimääräistä.

Vierailija
6/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tehkää itse ruokaa ja opetelkaa itsekin syömään terveellisesti perus kotiruokaa. Esim maksalaatikko itsetehtynä on todella hyvää! Ja halpaa! Ostatte riisiä ja jauhettua maksaa. Jos ei ole kaupan tiskissä jauhettuna niin otatte maksapalan tiskistä käteen ja pyydätte kauppiaan jauhamaan.



Keitot ovat halpoja tehdä ja riittäviä. Tehkää kerralla iso satsi leipää. YM YM YM

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vertaile KILOHINTOJA ja käytä järkeä. Syö itse vähemmän jos et muuhun kykene.

Vierailija
8/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketkäs kaikki näistä on ollu ap? Perheen koko ei ole mulle vieläkään selvinnyt.



Mitä ap oikein haluat meidän sanovan? Että me lahjotetaan sulle rahaa, kun et saa 200 riittämään? Se riittää, jos haluat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sit ostoksille, ne suklaat kannattaa jättää pois kokonaan niit ilman pärjäät kyl

Vierailija
10/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvitteletko että me erotetaan sut kirjotustyylistä vai millä luulet sut tunnistettavan, kun et osaa " allekirjoittaa" viestejäsi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kiinnosta neuvoa enää. Laittaisit viestiesi perään " ap" niin tiedettäisiin että milloin olet vastannut.

Vierailija
12/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaronipussi maksoi Lidlissä 19 senttiä, kermapurkki 70 senttiä. Lohi oli lähikaupasta, jäi jäljelle sunnuntain uunilohesta. Sitä oli ehkä 300g, kilohinta jotain 7euroa (eli tähän ateriaan 2 ¿ 10 sn). Juotiin vettä. Lisänä kurkkua ja tomaattia, Lidlistä nekin.



Näin voi esim. syödä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai ainahan voi varastaa kaupasta mitä en suosittele kun kiinnijäämisriski on suuri

Vierailija
14/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin meillä on 2aikuista ja 6lasta joista 1 vaippaikäinen.

Tosin kun joskus aikoinaan esikoisen kanssa asuttiin kaksin niin kyllä sitä tarpeen tullen tuli toimeen todella pienelläkin rahalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Tosin meillä on 2aikuista ja 6lasta joista 1 vaippaikäinen.

Tosin kun joskus aikoinaan esikoisen kanssa asuttiin kaksin niin kyllä sitä tarpeen tullen tuli toimeen todella pienelläkin rahalla.

Vierailija
16/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta josko ap tarkoittaa, että pitää riittää elämiseen yhteensä. Meillä on ainakin paljon muitakin kuluja kuin pelkät ruokaostokset ja laskut. Tarvitaan pesuaineita, vessapaperia, ja kyllä kolmen viikon aikana lapsille jotain herkkuakin on ostettava. Ainakin näin lomalla. Kyllähän pärjää tietysti, jos syö vaan puuroa ja juo vettä, mutta hei kuka nykypäivänä suostuu elämään niin??? ei lapsia voi niin rääkätä. Ja hedelmät+vihannekset on kalliita. Sympatiat ap: lle, ei ole mukavat 3 viikkoa edessä. Lähes joka kuukausi tuon itsekkin elänyt...

t. 2 aikuista+2lasta

Vierailija
17/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katso kilohintaa! 10-13 euroa! Muunnetaanpa selvyyden vuoksi mummon markoiksi; 60-80mk Juuh, melko kallista on jos on rahat tiukilla!

Vierailija
18/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi isompien lapsien (yökastelijoita) vaippoihin menis kolmeen viikkoon 25¿. Eli ei kyllä saatais ruokia ja bensoja jne kolmeksi viikoksi 115¿:llä! Sehän olis n.5¿/pv. Ei tulis mitään.



T:32

Vierailija
19/19 |
04.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan eletty nyt 3 aikuista ja 3 lasta (yksi vaippaikäinen) pari viikkoa noin satasella. Vaippapaketinkin ostin. Silti rahaa on vielä vähän. Tosin nyt pitäisi jotenkin elää 2/pv ,joten tosi tiukkaa tekee. Ei auta muu kuin myydä huutonetissä jotain " ei niin tarpeellista" . Sainkin myytyä 50e tavaraa, joten nyt on taas ruokarahaa! Sen pitää riittää 11 päivää!



Minä teen leivät itse. Tsekkaan kaupasta kaikki aletuotteet. Ei mehuja, ei juustoa, kaakota lapsille tms. karkkia. Karkkipäivänä lapset ovat saaneet yhden pikkuaskin karkkia. Kun vaan haluaa, niin kyllä rahat riittää.



Me joudutaan kituuttamaan ainakin vielä kuukausi!