Kertokaa, miten tekisin hyvän lohisalaatin (paistaminen)?
Eli tarkoituksena on tehdä huomisiin juhliin iso salaattipohja, jonka lisäksi pöydässä on sekä lohta, kanaa että mozzarellaa ja muita tykötarpeita, kastikkeita, siemeniä, pähkinöitä yms. Idea on, että jokainen saa tehdä sellaisen salaatin, kuin haluaa, ja että kala-allergiset on huomioitu.
Mutta miten se lohi pitäisi valmistaa? Vaihtoehtona olisi ostaa valmista savulohta, mutta saisiko itse paistamalla hyvää tähän tarkoitukseen? Savustettuahan se ei olisi, mutta saako uunissa valmistamalla hyvää salaatin sivuun? Pelkään, että siitä tulee liian vetistä tai vastaavasti liian kuivakkaa. Millaisia vinkkejä teillä kätevillä emännillä tai isännillä olisi? Miten kala kannattaisi paistaa ja maustaa?
Kommentit (6)
Mä ostaisin lohifileen, leikkaisin sen kun graavikalan, mutta paksumpia. Marinoisin öljylimepippurichilissä, ja paistaisin tosi kuumalla pannulla nopsaan molemmin puolin. Jos ei ole grilliä.
Vierailija kirjoitti:
Mä ostaisin lohifileen, leikkaisin sen kun graavikalan, mutta paksumpia. Marinoisin öljylimepippurichilissä, ja paistaisin tosi kuumalla pannulla nopsaan molemmin puolin. Jos ei ole grilliä.
Nam! Alkoi tehdä mieli lohta, vaikka just söin.
Ok, paloina paistaminen kuulostaa hyvältä, mutta vähän vaivalloiselta ottaen huomioon taitoni ja käytettävissä olevan ajan. Toimisiko uunissa kokonaisena paistaminen siis lainkaan?
Ap
Se on ihan nopsaa! Marinoitiin menee parikyt minuuttia, teet sinä aikana muuta. Paisto n minsa per puoli, joten fileen paloihin menee 10 minsaa max.
Tässä vinkki, joka sopii myös kiireiseisille : osta lohifile, laita uunivuokaan tai pellille n. 1cm kerros merisuolaa, laita lohifile nahka alaspäin suolapedille ja uuniin 200 c/ n. 20 min. Ota file uunista ja nosta pois suolapedin päältä. Valmis.
Savustettu on parasta. En lähtisi itse paistamaan.