Mitä pyykinpesujauhetta käytät?
Itselläni on käytössä LV Color Professional, hajusteeton ja zeoliititon.
Kommentit (28)
Ariel all in one tabletteja värilliselle pyykille
Käytän pesupähkinöitä ja ajoittain nestemäistä pesuainetta. Kone pysyy kunnossa ja pyykit puhtaana :)
Ariel color ja white nestemäinen toimii.
Käytän nestemäistä. Sertoa, koska se on hyvä ja suomalainen. Tykkään myös sen tuoksusta.
Nestemäistä Arielia.. Missä lämpötiloissa pesette pyykkejä?
Serto pulveri. Hinta on kyllä noussut viime aikoina niin paljon, että pakko varmaan vaihtaa halvempaan.
Kotimaista Wau-nestettä värilliselle pyykille. Saa Hong Kongista eikä maksa juuri mitään. Kahden aikuisen pyykit pesee tarpeeksi hyvin.
Zeoliititonta nykyään, koska eihän kukaan halua savea vaatteisiinsa. Serto ja LV yleensä käytössä ja hajusteeton tuote. Ei pyykinpesuaine kaipaa hajusteita.
Yleensä ecoball, tarpeen mukaan nestemäinen Erisan tai jauheena Omo Sensitive (värillinen tai white) tai silkin- tai villanpesuaine.
Serto color pulveria. Kivan mieto tuoksu, hinta kyllä noussut aika paljon.
Mä aina vaihtelen kun en ole löytänyt mitään lempparia. Nyt käytössä jauhemainen joku Omo Color siis sellanen violetinvärinen paketti (pesen valkosetkin aina sillä mut tietty erikseen, en omista niille eri pesuainetta) ja sitten sitä perus Comfort huuhteluainetta, vaaleansinistä.
Pesen yleensä kaikki vaatteet 40 asteessa, takkeja tai jotain 'hienompia' vaatteita 30 asteessa, mutta suurin osa mun vaatteista on hyvin sellasia 'perus'. Lakanat ja pyyhkeet pesen 60 ja joskus harvoin 90.
Koska asun yksin pesen pyykkejä ehkä kerran tai pari kuussa useemman koneellisen kerralla. Mulla on aika paljon vaatteita niin pesen vasta sillon kun alusvaatteet alkaa loppua.
Te jotka joudutte syystä tai toisesta harjottaan enemmän pyykinpesua ja teillä kuluu noita aineita niin missä teidän mielestä on kaikista puhtain ja raikkain tuoksu? Sekä pesu- että huuhteluaineet. Haluaisin löytää jonkun 'tavaramerkkituoksun' itselleni :) Joo kuulostaa varmaan tyhmältä, tiedän.
Nestemäistä lumme ja serto merkkistä.
Vierailija kirjoitti:
Nestemäistä Arielia.. Missä lämpötiloissa pesette pyykkejä?
Mulla on pulveriariel (violetti) ja herkemmille nestemäinen Serto. Pesen kaikki 60 asteessa, siis mitkä vain vähänkin sen kestää. Loppu (rintsikat, jotkut paidat) 30-40 asteessa. Joskus pillastun ja pesen 90 (esim pyyhkeitä ja ummehtuneita tekstiilejä)
Lumme nestemäistä kirjopyykille. Ympäristöystävällinen ja silti tehokas lapsiperheen pyykille.
Bio Luvil professional, 8kg laatikko kestää reilusti yli vuoden. Valkoisille käytän Serto Ultraa.
eldoradoa, on hyvää, colour. Tekee puhdasta jälkeä lapsiperheen pyykkiä.
Nestemäinen Neutral. Mä en voi sietää pyykinpesu- tai huuhteluaineen hajuisia vaatteita. Mä en käsitä muutenkaan, kuinka paljon ihmiset lotraa noita pesu-ja huuhteluaineita kun ne ulkonakin jättää oikein hajuvanan peräänsä. Kai ne kuvittelee olevansa "puhtaita".
Vierailija kirjoitti:
Bio Luvil professional, 8kg laatikko kestää reilusti yli vuoden. Valkoisille käytän Serto Ultraa.
Mistä sitä voi ostaa? Onko sitä myös hajuttomana.
Käytän bio luvilia, hajuton, nestemäinen.
Joku fosfaatti jauhe valkoisille ja Villa/silkki serto herkille kangaslaaduille.
Käytän nestemäistä, mutta pulverikin löytyy kaapista. Nyt on hajusteeton Pirkka.