Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys elatustuesta ja sen määräytymisestä

Vierailija
18.02.2016 |

Tilanne tämä: mulla 2 lasta ex-miehen kanssa. Toinen lapsi koulussa, toinen pk:sta. Lapset asuvat luonani. Itse käyn töissä, tulot 30 000e/vuosi. Tähän asti olen saanut elarit Kelasta (yhteensä 315€/kk) sillä mies opiskellut ja ollut osa-aikatöissä.

Nyt sitten lastenvalvoja päätti että miehen pitää maksaa 57e/lapsi mulle, loput tulee Kelasta. Mies tiukilla sillä hän nyt työtapaturman vuoksi liiton jollakin tuella. Ilmeisesti laskevat että sen lapsukorotuksen vuoksi jonka liitto hälle maksaa, hän joutuu nyt maksamaan mulle tuon mainitsemani summan. Hän ehdotti että liitto maksaisi korotuksen mulle niin ei onnistu. Hän maksaa kuitenkin siitä veron (22%) joten ei saa siitä käteen niin paljon kuin hänen odotetaan maksavan mulle.

Miehellä 2 lasta toisenkin naisen kanssa (jolla varmaan 2-3 x paremmat tulot kuin mulla), hänelle mies ei joudu maksamaan mitään.

Miten nää arvioidaan nää elatusrahat? Ja miksi mies joutuu nyt liiton tuista maksamaan mulle kun ei palkkatyössään ollessaan joutunut?

Helpompi olisi (mulle) että saisin edelleen sen 300 ja rapiat Kelasta, sillä mies maksaa nyt useiden kuukausien viiveellä ja vähän sinne päin - kun ei ole rahaa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kaksi