Runsaat kuukautiset ja hormonikierukka
Moi,
Oiskohan täällä kellään tietoa tai kenties kohtalotovereita?
Eli minulla on Mirena 20mikrog/ 24h hormonikierukka, törkeen runsaiden kuukautisten hoitoon.
Kuukautiseni ovat aina olleet runsaat ja muutaman viime vuoden aikana vain pahentuneet niin, että lasten vaipoillakaan ei tahtonut pärjätä. Aina tuli läpi. Kesto 8 päivää, joista 6 runsasta vuotoa. Anemiaahan siitä on seurannut.
Nyt minulla on ollut tuo Mirena käytössä 7kk. Ensimmäiset 4.5kk oli vuotoa taukoamatta, pärjäsin turkooseilla siteillä suurimman osan ajasta. Sit loppui jatkuva vuoto ja nyt ollut kahdet kuukautiset normaalilla aikavälillä, edelleen vuoto on kohtuullisen runsasta, eli käytän violetteja yösiteitä ja vihreitä(turkooseja) siteitä. Ekat erilliset menkat kesti 9 päivää, viimeisimmät 13 päivää. Eli hyötyä on ollut, lasten vaipat ovat jääneet pois ja voin menkkojen aikana käydä hyvin kaupassa pelkäämättä että tulee läpi. Edelleenkin kyllä joskus tulee läpi jos tulee hyytymää, muttei läheskään niin usein kuin ennen.
Vieläköhän tämä on kropan totuttelemista tuohon kierukkaan? Tasaantuuko tämä vielä? Voiko vuodon määrä vielä vähetä?
Yritin myös googlettaa, onko tämä kierukka ainoa vaihtoehto... vai oisko tehokkaampia vaihtoehtoja.... aina tuli vaan tää sama Mirena 20mikrog....
Kommentit (9)
Mulla loppui normaalit kuukautiset kokonaan, kun laitettiin Mirena...
Mulla Mirena vaikutti niin, että kohtuu runsaat (ei noin paha kuin sulla) menkat niukkeni, mutta kesto piteni. Eli ennen kesti 7 päivää, joista 5 päivää oli runsasta vuotoa. Nykyään nämä kestää 12-16 päivää, mutta ovat vähän niukemmat. Ei puhettakaan, että millään pikkuhousunsuojilla vieläkään pärjäisi. Niin, ja kierto on 21-30 päivää. Eli käytännössä vuodan puolet vuodesta. Kiva... En ole vielä selvittänyt mitä muita vaihtoehtoja tässä olisi. Yksi lapsi on ja ainoaksi jää, joten puolestani voisi munasarjat ja kohdun poistaa kokonaan, mutta eivät taida tämmöisen takia leikata. Naisena olo on ahterista.
Mulla vuoti yhtä soittoa ekat puoli vuotta ja sen jälkeen alkoi vähenemään. Tosin 1,5 vuoden jälkeen kävin tarkastuksessa, kun kierukka pisteli ja se olikin asennuksessa napsahtanut kohdunkaulaan eikä kohtuun. Vaihdettiin uusi kierukka (asennus varmistettiin tällä kertaa UÄ-tutkimuksella) ja vuodot loppui siihen. Nyt jo neljäs kierukka käytössä ja ei vuotoja ollenkaan ennen kuin kierukka 4-vuotias, jonka jälkeen alkaa vuotoa ilmestymään kierto kierrolta enemmän. Ennen kierukkaa kärsin runsaista vuosista ja anemiasta. Nyt hemoglobiinikin huippuarvossa :) Kierukan vaihdon jälkeen vuodot loppuvat kokonaan.
Kärsin endometrioosista, minkä takia kierukka hillitsemään vuotoja. Gynekologi sanoi, että jos kierukka ei lopeta vuotoja, voidaan sen lisäksi syödä ehkäisypillereitä ilman taukoa.
Aika huonosti hoitoja on. Kohdun limakalvon poltto ei minulle onnistu, lääkäri meinas, että jos tämä ei auta, niin sitten kohdunpoisto. Ei kyllä innosta yhtään sekään vaihtoehto. Kokeilin cyklokapron lääkettä aika pitkään, mutta siitä ei ollut hyöytä oikeastaan yhtään. Sen käyttö sit vastaavasti lisää laskimotukosten riskiä.
Pitänee kärsiä vielä, ja katsoa vähän pidemmälle miten tämä suttaantuu...
Minulla on myös Mirena laitettu runsaiden kuukautisten hoitoon. Tästä on aikaa 2 1/2 vuotta. Kierto on minulla lyhentynyt (saattaa olla myös esivaihdevuodet alkamassa), mutta vuotoa on edelleen 5-6 päivänä. Pikkuhousunsuojilla pärjään kuitenkin hyvin. Kyllä sinulla vielä voi tasaantua. Minulla meni varmaan vuosi ennen kuin kiertoon tuli jokin tolkku.
Ekan kierukan kanssa reilu puoli vuotta oli epäsäännöllistä vuotoa. Sen jälkeen ei mitään. Eka kierukka oli 6 v ja vaihdettiin uuteen. Senkään aikana ei ole ollut vuotoja.
plääh kirjoitti:
Aika huonosti hoitoja on. Kohdun limakalvon poltto ei minulle onnistu, lääkäri meinas, että jos tämä ei auta, niin sitten kohdunpoisto. Ei kyllä innosta yhtään sekään vaihtoehto. Kokeilin cyklokapron lääkettä aika pitkään, mutta siitä ei ollut hyöytä oikeastaan yhtään. Sen käyttö sit vastaavasti lisää laskimotukosten riskiä.
Pitänee kärsiä vielä, ja katsoa vähän pidemmälle miten tämä suttaantuu...
Mulla sama ja nyt olen menossa kohdunpoistoleikkaukseen.
Hyvin mahdollista että tulee tosta vielä paranemaan seuraavat pari vuotta.