Miksi, oi miksi mä en laihdu?
Olen tässä kuukauden ajan jättänyt pois herkut, vaihtanut lounaan salaattiin, alkanut kävellä noin puolen tunnin-tunnin lenkkejä pari kertaa viikossa sekä käymään jumpassa kaksi kertaa viikossa. Puntarin tulos -400g. Alkupaino reilu 90, joten pudotettavaa on...
Aamuisin syön yleensä seiskan aikaan kaurapuuron ja marjoja, lounaaksi esim kana/tonnikalasalaatti, iltapäivällä hedelmä/jugurtti/rahkaa, iltaruoka perheen kanssa lautasmallin mukaan ja iltapalalla hedelmiä/jugurttia/rahkaa/ruisleipä.
Kommentit (14)
Paljonko tulee kaloreita jos laitat ruokasi johonkin kalorilaskuriin?
Kalorilaskuri.fi, tee siellä itsellesi ruokavalio. Maksaa pari euroa kun otat viikoksi mutta parissa tunnissa sen ruokavalion teet :) helppokäyttöinen, luotettava. Palvelu kysyy mittasi, kertoo paljonko olisi hyvä syödä vuorokaudessa jotta pääset ihannemittoihin. Sitten valitset ruoka aineita ja palvelu kertoo paljonko vielä voit päivälle ottaa
Et laihdu koska olet syönyt viimeisen kuukauden vain ~-100kcal per päivä. Sinun tapauksessasi sopiva päivän kalorisaanti olisi reilu -500kcal/pv.
Salaatti voi olla myös järkyttävä kaloripommi. Kuinka paljon kanaa/tonnikalaa? Onko kastiketta? Kuinka paljon? Juustoa? Avocadoa? Jotain hedelmää?
Yksinkertainen fakta on että syöt liikaa. Jos syöt kevyitä ruoka-aineita niin sitten annoskoot ovat aivan pielessä.
Vierailija kirjoitti:
Jätä pois maitotuotteet.
Joo, hyvä idea. Jos ei yhden parhaista proteiinin ja kalsiumin lähteistä poisjättäminen pois ruokavaliosta auta, niin mikä sitten.
Mitä ne ruoat perheen kanssa ovat? Vaikka syöt lautasmallilla saattaa määrä olla silti aivan liian iso ja ruoka liian kaloririkasta.
Ap, kerro lisää infoa, ei voida auttaa näin vajavaisin tiedoin! :)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jätä pois maitotuotteet.
Joo, hyvä idea. Jos ei yhden parhaista proteiinin ja kalsiumin lähteistä poisjättäminen pois ruokavaliosta auta, niin mikä sitten.
Suosittelen lukemaan maidon vaikutuksesta elimistössä.
Pitää varmaan kokeilla tota kalorilaskuria vaikka.
Jotenkin sitä kuvitteli että kun jättää turhan pois ja alkaa liikkumaan niin tulosta olisi jo tullut.
Ap
Ota myös mitat mittanauhalla.. itselläni vaakalukema pysyi pitkään tasaisena mutta senttejä lähti, eli olin saanut lihasta läskin tilalle (lihas myös painaa enemmän kuin läski)
Enpä kyllä minäkään tuolla ruoalla laihtuisi. Tyypillinen päivän ruoka:
* Aamupala: 100g raejuustoa ja 100g proteiinirahkaa
* Lounas: noin 150g lihaa + salaattia (ei kastiketta), pieni lasi piimää, pala leipää (ei rasvaa), pieni annos jälkkäriä
* Välipala: sama kuin aamulla
* Päivällinen: esim. 150g seitiä ja kasviksia, ei kastiketta. 125g rahkaa ja marjoja.
* Iltapala: esim. ruisleipä voilla ja kananmunalla tai puoli purkkia tonnikalaa vedessä tms, lisänä porkkanoita.
Liha on useimmiten kalaa, pari kertaa viikossa lohta. Keskimäärin kerran viikossa syön yli kulutuksen, esim. karkkia tai pizzaa tms, muuten repsahdan dieetistä eli henkireikä on pakko olla. Harrastan kuntosalia noin 4krt/vko ja lenkkeilyä 1-2krt viikko (reilu tunti).
Tällä olen laihtunut alkupainosta 80g nyt 5 kuukaudessa 10 kiloa, eli vajaa 0.5 kiloa viikossa keskimäärin. Arvioisin että ensinnäkin syön vähemmän kuin sinä, ja harrastan liikuntaa reippaasti enemmän. Ei ihmekään ettet laihdu, kun itselläkin tahti on näin hidas (mikä on ihan ok, en halua menettää vaivalla hankittuja lihaksia).
Suosittelen minäkin sitä kalorilaskurin hommaamista, itsekin ihmettelin pitkään miksi en laihdu, mutta niin vaan söin liikaa. Mulla nälkä ei toimi, tai siis jos syön nälkään (ihan terveellistäkin, runsasproteiinista ruokaa joka sisältää rasvaa), syön liikaa. En voi siis luottaa siihen, että jos on nälkä, on "turvallista" syödä.
Kokeile Jutan Superdieettiä. Seuraava alkaa maanantaina. Itse aloitin 11.1. ryhmässä ja kiloja -sekä ennen kaikkea senttejä- on lähtenyt hyvin. Nälkä ei ole vaivannut ja tulee selkeät ohjeet mitä tulee syödä. Vaikka minulla ei ollut lähtiessä kuin muutaman kilon ylipaino, heti alkoi tapahtumaan.
Syöt liikaa kulutukseen nähden.