Miesystävä suuttui kun ostin hänelle kaulakorun, väittää että pidän häntä naismaisena
Olemme seurustelleet 1,5 vuotta ja hänellä oli hiljattain syntymäpäivät. Täytti pyöreät 30. Halusin panostaa hienoon lahjaan. Puhuin hänen serkkunsa kanssa ja kyselin että mikä voisi olla sellainen lahja, serkku sanoi että pari vuotta sitten oli antanut miehelle semmoisen paksuhkon ranneketjun joka oli ollut mieleinen ja hän käytti sitä myös minun nähteni monesti.
Ostin sitten semmoisen samaan sarjaan kuuluvan kaulakorun. Mies oli lahjaa avatessaan hämmentynyt, kiitti tympeästi kun kavereitaan oli silloin siinä. Illalla hän alkoi huutaa minulle että pidänkö häntä koruja käyttävänä akkana. Yritin sanoa että jos hän ei pidä siitä niin minulla on kyllä kuitti, vaihdetaan mieleiseensä tai pyydetään raha takaisin ja saa ostaa sillä jotain mistä pitää. Ei kelvannut.
Hän loukkaantui ja sanoi että haluaa miettiä nyt hetken yksin kotonaan eikä suostu keskustelemaan asiasta. Ei kuulemma kestä suhdetta jossa häntä pidetään hienostelevana akkana ja naismaisena.
Auttakaa, mitä tein väärin ja miten korjata asia? :(
Kommentit (13)
Et tehnyt mitään väärin. Kuvailemasi koru ei kuulosta naiselliselta. Olis varmasti itkenyt leijonakorustakin. Lapsellinen mies!
Höh, minä ostin exälle aikoinaan kaulakorun ja mies tykkäsi siitä tosi paljon. Vaikka miehesi ei tykännytkään korusta, niin hänen käytös oli huonoa ja nyt taitaa kyllä kenkä puristaa jostain muusta. Epämieluinen lahja nyt vaan sai miehen avautumaan katkerostaan.
Se, että korun vaihtaminen ei käy ja että tuon takia mies mököttää ja miettii suhteen laatua ja tulevaisuutta, viittaa siihen, että olette kohta kumpikin sinkkuja. Tekosyy lopettaa suhde tuli miehelle synttärilahjana.
Se, että mies käyttää noin aggressiivisesti ilmauksia "akka", "hienosteleva akka" ja "naismainen", antaisi minulle aiheen miettiä suhteen tulevaisuutta. Miehen asenne naissukupuoleen ja omaan asemaana naissukupuoleen nähden vaikuttaa vähän vinksahtaneelta.
No tuosta asiasta suuttuminen nyt ainakin on "akkamaista" :D
Minulle olisi tullut sama reaktio. Mutta olisin hilllinnyt itseni ja ostanut sinulle jalokivellä varustetun anustapin vastalahjaksi. Huonoon huumoriin voi vastata huonolla huumorilla.
Kaverit oli sille etukäteen naureskelleet että muijalta tulee joko koru, bokserit tai partavettä, muuta naiset ei osaa ostaa. Ehkä se oli puolustanut sua ja ollut varma että keksit jotain kiinnostavampaa.
Melko ämmältä kyllä kuulostaa. :D
Sinänsä ymmärrän miestäsi, muttahän ylireagoi ja pahasti. Olisi voinut arvostaa silti kaunista ajatustasi. Mulle miesystävä sanoi jo kauan aikaa sitten, ettei haluasaada koruja lahjaksi koska hänen mielestään ne kuuluvat naisille.
Provo.
Tai jos ei muka ole, kannattaa kyseisestä WT-kuninkaasta erota jo tänään. Noin yksinkertaista neanderthaalia harvoin näkee. Syökö se ruokansa sormin?
Näin se menee, oli varmaan liian halpa. Miehet on niin rahan perään. Jätä se sika!
Kertoisin suoraan että sain koruidean serkulta enkä ajatellut asiaa noin. Jos sen jälkeen vielä kiukuttelee niin vaihtoon koko mies.