Minkälainen ihminen on kova arvostelemaan toisia?
Hyvä vai heikko itsetunto esimerkiksi arvostelijalla?
Oletko törmännyt arvostelijaan?
Kommentit (15)
vertaa kokoajan itseään muihin siksi arvostelee.
Pahimpia arvostelijoita ovat siis he, joilla ei asiasta ole mitään kokemusta tai tietoa. Yleensä kovat arvostelijat eivät myöskään osaa muuttaa käsitystään asiasta, vaikka faktat muuttuisivatkin, eli pitäytyvät siis kannassaan vaikka selkeästi olisivatkin hakoteillä.
Minun kokemukseni on siis tämä.
Usein myös ongelmia lapsuudessa: ei ole saanut hyväksyntää sellaisena kuin on.
Elää siis henkisessä epävarmuudessa ja valitsee jyrkkiä mielipiteitä siksi, ettei kestä oman vakaumuksen kyseenalaistamista (se saattaisi todistaa hänelle, ettei hänen vakaumuksensa ole oikea).
Eräs ystäväni on juuri tällainen. Itsekin syyllistyn tähän joissain asioissa.
Esim olin hyvin väsynyt esikoisen kanssa vauvana ja mieleni olisi tehnyt antaa korviketta edes yhtenä yönä, siis miehen lapselle annettavaksi, jotta olisin saanut itse nukkua. Sen sijaan, että olisin tehnyt kuten olisin syvällä sisälläni halunnut, otin vahvan kannan siihen, ettei korviketta saa antaa lapselleni. En siis antanut sitä kertaakaan, ikinä.
Näitä riittää.
misissa kuin duunareissakin. Välillä kadehdin niitä, jotka osaavat ottaa elämän vähän rennommin, eikä niin kamalan tosissaan.
Sillä on ihan hirmu kova tarve haalia ympärilleen aina suuri tukijoukko. Eli sillä on paljon " ystäviä" , jotka kuitenkin vaihtuu tiuhaan. Niillä kun käy, niin aina siellä on eri porukka koolla. Tai sit kun se ryhtyy johonkin projektiin, niin se ei koskaan lähde työstämään sitä omana itsenään, vaan se pyytää ensin ihmisiä ideoidensa kannattajiksi, ja sitten vasta esittelee ne ideat toisille. Ja minä ajattelen, että näin ei tule koskaan itse tyrmätyksi, vaan jos tyrmäys tulee, niin se joukko tyrmätään, ei yksilö.
Ja sit tosiaan kova on arvostelemaan. Arvostelee esimerkiksi muiden lapsia, mikä tuntuu musta pahalta, että se ei nää muiden lapsissa ollenkaan siinä määrin hyvää kuin omassaan.
Ja sit tosi joustamaton tää tyyppi on. Siis just jos se sanoo, että asia tehdään näin, koska sehän on järkevää niin. Niin siihen on kenenkään muun ihan turha mennä perustelemaan mitään muuta tapaa tehdä, sillä mikään ei saa sen päätä kääntymään.
Tää on tosi outo tyyppi.
Arvostelen pinnallisuutta, älyn puutetta sekä suvaitsemattomuutta, koska nämä ovat omat heikot kohtani tai josta tunnen epävarmuutta. (Pelkään siis olevani tyhmä, pinnallinen ja suvaitsematon). ;P
Enkä tarkoittanut tosiaan loukata ketään tuolla. Mutta omassa tuttavapiirissäni nämä rasistisia ja mauttomia kommentteja toisista ihmisistä heittävät ihmiset ovat tosiaan kouluttamattomia.
t. 4
mielestäni ääripää on " ystäväni" , joka arvosteli ruokakauppaa jota käytän---
eikö se mene jo vähän henkilökohtaisuuksiin?
- oma asiani, mistä ruuat ostan-
ja kun kyseinen arvostelija vieraillee, ostan ruuat varmuuden vuoksi ERI kaupasta...
T. ap
En haali ympärilleni tukijoukkoa eikä minulla ole käsitystä että olisin lähelläkään täydellistä. Syy arvosteluun on kova itsekuri ja vaatimukset katossa vähän kaiken suhteen, etenkin moraalin! Pinnalliset/rumasti käyttäytyvät ihmiset siis saavat paheksuntani (tosin vaan mielessäni).
Vierailija:
mielestäni ääripää on " ystäväni" , joka arvosteli ruokakauppaa jota käytän---
eikö se mene jo vähän henkilökohtaisuuksiin?- oma asiani, mistä ruuat ostan-
ja kun kyseinen arvostelija vieraillee, ostan ruuat varmuuden vuoksi ERI kaupasta...
T. ap
Toisia jatkuvasti arvosteleva on mielestäni huonolla itsetunnolla varustettu. Itsensä kanssa sinut oleva on suvaitsevampi ja osaa myös näyttää sen. Ja arvostelijoita tosiaan löytyy kaikilta koulutustasoilta, ei ne ainakaan akateemikkojen piirissä vähene.
Minusta muita arvostelevat ihmiset vaativat vain itseltään ja muilta paljon. Ne vasta kauheita ovatkin, jotka väittävät etteivät koskaan arvostele muita ja ovat olevinaan niin sivistyneitä. Siellä pinnan alla vasta kyteekin kateus ja puhdas viha, mutta eihän niitä voi näyttää kuin korkeintaan ehkä pahoina puheina sipisupikerhossa, ettei vain näytä epäsivistyneeltä.
Eli yleensä yhdellä sanalla sanoen: anoppi.
*reps*
Yrittää pönkittää omaa itsetuntoaan löytämällä vikoja muista.