vappua täällä pikkupaikkakunnalla
...täällähän ei varsinaisesti vappua edes vietetä. Jokaisella perheellä on tietenkin omat tapansa, mutta meidän maanviljelijä perheelle vapun päivä on ihan tavallinen työpäivä.
Ennenvanhaan nostettiin peruna (kellarista) vappuna. siinä meille aatetta jaloa. Lapset töihin, kun eivät kerran olleet koulussa!
Nykyäänkin työt kuuluu siihenkin päivään, mutta on meillä sentään lippu salossa ja ilmapalloja ja simaa.
Meillä ei vietetä brunsseja tms.
En kuitenkaan IKINÄ vaihtaisi tätä kaupungin melskeeseen ja vapunviettoon siellä. Niitäkin on tullut nuoruudessa vietettyä.
grillijuhlia meillä pidetään sitten kesäisinä lämpiminä viikonloppuina sukulaisten ja ystävien kanssa.. sitten kun oikeasti tarkenee istua ulkona.
Ollaanhan suvaitsevaisia.
Hauskaa vappua ihan jokaiseen Suomen kolkkaan! vietetäänpä sitä sitten miten tahansa, tai ei ollenkaan ;)
-äiti-ihminen keski-suomesta-