Sydämen rytmihäiriöt valvottavat
Onkohan täällä muita sydämen rytmihäiriöistä kärsiviä? Olen kolmekymppinen nainen ja nyt parin kuukauden ajan kärsinyt kummallisista tykytyksistä ja sydämen lisälyönneistä. Kävin näiden takia kardiologillakin ja minulta otettiin EKG. Siinä nämä lisälyönnit havaittiin, ja lääkäri selitti mistä ne johtuivat ja sanoi niiden olevan vaarattomia. Sain beetasalpaajia ahdistukseen, josta myös olen kärsinyt menetettyäni yllättäen läheisen ystäväni.
Kuitenkaan nämä rytmihäiriötuntemukset eivät ole loppuneet, vaan päivittäin etenkin nukkumaan mennessä tunnen hyvin selvästi sydämen lyönnit, ja tunnen myös itse nämä lisälyönnit. En saa nukuttua tämän takia, enkä oikein uskallakaan nukahtaa kun pelottaa voinko saada jonkun kohtauksen nukkuessani. Saan välillä jopa paniikkikohtauksia kun ahdistun tästä asiasta niin kovasti.
Pitäisikö minun mennä uudestaan lääkäriin? Vai voinko uskoa kokeneeseen sydänlääkäriin että tämä on vaaratonta? Onko muilla vastaavia kokemuksia? Voiko näihin rytmihäiriöihin saada jotakin lääkettä tms. ? Ihan kamala olo henkisesti koko ajan :(
Kommentit (3)
Mutta se ei auta näihin lisälyönteihin :( Eikä toki ole ahdistuslääke mutta tarkoitus oli auttaa ahdistuksen fyysisiin oireisiin, korkean sykkeeseen ym.
Vähän kuulostaisi siltä, että huomaat sydämen tykyttelyt tuon henkisen hyvinvointisi takia. Itselläni oli samaa ongelmaa aiemmin.
Beetasalpaajia käytetään nimenomaan rytmihäiriöiden yms. hoitoon. Eli siihen sinulla on jo lääkettä. Nyt koitat rauhoittua ja uskot lääkäriä. Hyvin monet lisälyönnit ovat täysin vaarattomia ja varsinkin nuorella ihmisellä normaaleja.
Nyt sinun olisi tärkeintä saada henkinen hyvinvointi hyvälle tolalle ja rauhoittua.
Johan niihin lääkettä sait: betasalpaajaa. Se on rytmihäiriölääke, ei ahdistuslääke.