Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomi ei luovu terroristeista

M39
15.12.2015 |

Jos jää Suomessa kiinni terrorismista, niin niitä ei palautta kotimaahansa, jos on mahdollisuus saada kuoleman tuomio.

Mitäs mieltä uutisesta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedetty jo ajat sitten, uutisesta en sano mitään, kun en tiedä mistä uutisesta on kyse. Tilanteesta sanon että se on vaikea, koska en hyväksy kuolemanrangaistusta. Palautus siinä tapauksessa että henkilö joutuu kuolemaantuomituksi näen taas sen tuomion hyväksyntänä.

 

Terrorismi on kuitenkin rikos johon Suomessa ei olla varauduttu kunnolla, tuomitsemiseen tai tuomion täytäntöönpanoon. En osaa antaa mitään yksikäsitteistä tai yksiselitteistä  omasta mielestäni parasta tapaa toimia näiden kanssa.

 

Yksi ratkaisu olisi että nämä saataisiin tuomituksi YK:n tai jonkin muun monikansallisen tuomioistuimen toimesta, siten että tuomareilla on kokemusta terrorismista ja siihen liittyvistä rangaistuksista. Tuomion toimeenpano maassa jossa on valmiudet tuomio toteuttaa asiaankuuluvalla tavalla.

Vierailija
2/2 |
15.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksipä sitä rikkaudesta ja voimavarasta luopumaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla