Sattuuko teillä mahaan painaessa?
Minulla ollut nyt viikon epämääräisiä kipuja ja ylämahaan vasemmalle sattuu painaessa... maha toiminut kuitenkin päivittäin. Onko normaalia että vatsaan sattuu tiettyyn kohtaan kun painelee?
Pelottaa :-(
Kommentit (14)
Minulla on ärtynyt paksusuoli, voiko se olla syynä?
Riippuu varmaan että kuinka kovaa painaa.
Ei satu, vaikka painaa kovaa, minullakin diagnosoitu ärtynyt paksusuoli nuorempana, vaikka on suolistovaivoja, vatsaa painaessa lääkärissä ei koskaan koske, eikä gynekologilla.
Eikö ketään lääkäriä tai sh:jaa paikalla joka osaisi sanoa voiko olla normaalia?
Mua sattuu jos napaa painaa, itseasiassa pelkkä kosketuskin tekee jo vähän ilkeetä.
Näin on ollut koko elämäni ja ihan terve olen.
Voisiko olla muuten napatyrä? En ole ennen edes ajatellut asiaa.
Kumpaan sinua nyt sattuu, mahaan vai suolistoon?
Maha on kipuillut jo viikon. Sieltä täältä välillä kipeä ja suolidto kurisee ja murisee. Tänään eri asiaa tutkiessa lääkäri paineli mahaa ja kylkikaaren alle vatsan vasemmalle puolelle painaessa sattui kamalasti. Sitä mietin että voiko olla normaalia vai onko siellä jotain pahempaakin häikkää :-(
Siinä kohtaa menee suolen mutka. On varsin tavallista, että noihin paksusuolen mutkakohtiin sattuu, mutta toki tuollainen pitkäaikaisempi kipu on tutkittava. Todennäköisesti sinun suolistosi on jostain syystä ärhäkkänä ja tuottaa ilmaa liikaa.
Kiitos vastauksestasi. :-) Hakeudun kyllä tutkimuksiin, mutta yritän myös rauhoittaa itseäni josko joku osaa sanoa että normaaliakin voi olla. :-)
Up. Täysin samoja oireita täällä jo 4v. Välillä helpompaa ettei se niin haittaa välillä öklöttävä tunne kun siitä painaa. Hengitys haisee myös kovasti, suu kunnossa. Mistä voisi johtua?
itellä on on ihan sama myös mun lapsella on välillä kuulemma ollut ei varmaan vaarallista
Mulla on suunnilleen munasarjan kohdalla kipua painettaessa. Melkein itku tuli viimeksi gynellä, mutta gynen mielestä munasarjoissa ei ole mitään häikkää. (ultrattiin).
Voihan noita kipuja tulla ja mennä tai olla pidempiaikaisiakin. On kuukautiskipuja, ovulaatiokipuja, ilmakupla suolistossa, arkoja kohtia vatsanpeitteissä, kystia munasarjoissa, lievä endometrioosi..