Meidän perheen suosikkileikki jo 4 vuotta
Siitä asti kun esikoinen oppi kävelemään, on joka ilta leikitty leikkiä missä isä menee istumaan olohuoneen toiseen päähän, minä toiseen päähän. Sitten lapset juoksee vuorotellen kummankin syliin ja huutaa matkalla " HALIMAAN!" . Jotenkin liikuttavaa miten noin yksinkertainen leikki jaksaa vieläkin innostaa tuota viisivuotiasta. Ja pienempää perässä. :)
Kommentit (3)
Tuohan on ihana leikki. Ihan saman tekevää, onko se " lapsellista" , se on kuitenkin oma juttunne, joka yhdistää teitä perheenä ja se antaa lapsille turvallisuuden tunnetta.
Meillä on vastaavanlaisia " seremonioita" . Yksi on, että lapsilla on omat numeronsa eri hellittelyille. Saatan sanoa kuopukselle, että annas ykköstä, ja hän suikkaa minulle suukon. Jne.
Veikkaan, että jokaisessa perheessä on omansa. Omia puheenparsia, inside -vitsejä, halaamistapoja tms.
juuh, joka perheellä omat tapansa, tämä on meidän tapamme. Tuossa taas juoksivat piiitkät pätkät sylistä syliin, on muuten hyvä keino karistaa viimeiset energiat :)
Lapsellista, sairasta, hullua tai whatever, mutta meillä kaikki tykkää.
ap
kyselee ap